Formálódnak a következő évtized uniós energiapolitikájának keretei

Formálódnak a következő évtized uniós energiapolitikájának keretei: az Európai Unió környezetvédelmi és energiaügyi miniszterei a héten Dublinban tartottak informális ülést.

NT
2013. 04. 25. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) csütörtöki közleménye szerint az ülésen Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár vezette a magyar küldöttséget.

A környezetvédelmi és energiaügyi miniszterek tárgyaltak az éghajlat- és energiapolitika 2030-ig szóló kereteit meghatározó Zöld Könyvről – írja a nemzeti fejlesztési tárca. A közlemény szerint Kovács Pál jelezte, hogy Magyarországon az érintett ágazatok részletes elemzésekben mérik fel a 2020-as célok teljesítésében eddig elért eredményeket és a jövőbeli kilátásokat.

Az államtitkár kiemelte, hogy egy kellően kiegyensúlyozott és rugalmas keretrendszer a tagállamok közötti különbségek figyelembevételével dolgozható ki. A folyamatban mindvégig nagyobb hangsúlyt kell kapnia a versenyképesség megőrzésének és az energiaszegénység elkerülésének.

A belső energiapiac kialakítása során tekintettel kell lenni arra, hogy egyetlen ország se kerüljön hátrányba az eltérő intenzitású fejlődés miatt. A rendelkezésre álló energiaforrások megfelelő kiaknázása mellett lehetővé kell tenni, hogy a tagállamok igényeikhez és szükségleteikhez mérten maguk határozhassák meg a felhasznált energiahordozók arányát – olvasható a közleményben.

Az NFM hangsúlyozza, hogy a keretprogram az Európai Bizottság idei munkatervének egyik kiemelt eleme. A testület 2014 elejéig szeretné véglegesíteni a 2030-ig szóló célkitűzések és alapelvek kereteit. A csomaghoz kapcsolódó ágazati intézkedések elfogadását 2015-re tervezik. A Zöld könyv bemutatása és megvitatása a keretprogram létrehozásának első lépése.

Az energiaügyi miniszterek áttekintették a hagyományos technológiával nem kitermelhető kőolaj- és földgázkészletek hasznosításának lehetséges hatásait az energiaellátásra és az árakra. Kovács Pál kifejtette: Magyarország a térség egyik leginkább szénhidrogénimport-függő országaként szorgalmazza az alternatív energiaforrások kitermelésének vizsgálatát.

A várakozások szerint nagy mennyiségű nem hagyományos földgáz megjelenése esetén előrehaladhat az európai energiapiac egységesülése, erősödhet az energiabiztonság, csökkenhetnek az árak. Megjegyezte, hogy a magyar szakpolitikai kormányzat érdeklődéssel követi nyomon a régiós földgázkészletek alakulását, így különösen a lengyelországi kutatási eredményeket. Közép-Európában az utóbbi években elkezdődött a piacok összekapcsolása, a gáz szállításához szükséges összekötő vezetékek rendelkezésre állnak vagy megvalósításuk jelenleg is zajlik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.