A vissza nem térítendő támogatásból új gépeket, műszaki eszközöket, technológiákat szerezhetnek be a nyertesek, miközben új munkahelyek teremtését vállalják. A kiírásra az április 5-ei határidőig csaknem 1700 kkv adott be pályázatot, amelyek 10 600 új munkahelyet hoznának létre – mondta Czomba Sándor, kiemelve hogy a legtöbben a legnehezebb helyzetű térségekből, Borsod, Szabolcs és Békés megyéből jelentkeztek. A pályázatokat május végéig bírálják el, a nyerteseknek november végéig kell megvalósítaniuk a vállalt fejlesztést.
A tárca 2011-ben 5 milliárd, majd tavaly és idén is 10 milliárd forintos kerettel írt ki pályázatot munkahelyteremtő beruházások támogatására – ismertette Czomba Sándor. Tavaly 750 támogatási igény érkezett be, ez évben már több mint kétszerese. Az államtitkár szerint ezért is különösen fontos, hogy idén is a legnehezebb helyzetű térségekből érkezett a legtöbb igény, mert a jelentkezők azt vállalják, hogy növelik a foglalkoztatottak létszámát, és ezt legalább két évig fenntartják.
Czomba Sándor elmondta azt is, hogy tavaly a 10 milliárd forintos keretre 10,4 milliárdos igény érkezett. Végül összesen 7,3 milliárd forintot fizettek ki, mert voltak olyan pályázatok, amelyek támogatását kockázatosnak ítélték. Az idei igény több mint duplája a rendelkezésre álló 10 milliárd forintos keretnek. Ez az államtitkár szerint mutatja, hogy a kkv-szektorban van potenciális foglalkoztatásbővítési lehetőség.
A tavalyi adatok szerint 70 százalék körül volt a nyertes pályázatok aránya. Ebből kiindulva idén valószínűleg nagyobb lesz a támogatható pályázatok által igényelt összeg, mint a rendelkezésre álló keret. „Az egy következő kérdés, hogy adott esetben lesz-e további forrás többlettámogatásra, ha sok jó pályázat érkezett” – fogalmazott Czomba Sándor. Az államtitkár emlékeztetett: a kormány számára az egyik legfontosabb cél a munkahelyek megőrzése, illetve új munkahelyek teremtése, ezt szolgálják az elmúlt időszakban indított programok, például a munkahelyvédelmi akcióterv, illetve a szabad vállalkozási zónák létrehozása.
Czomba Sándor a sajtótájékoztatón kitért arra is: tévesek azok a hírek, amelyek szerint a közalkalmazottak nem vehetnék igénybe a lakhatási támogatást. Az államtitkár hangsúlyozta: nem szűkítik, hanem bővítik a kört. Munkaviszonyban állónak tekintik, aki a Munka törvénykönyve hatálya alá tartozik, emellett a közalkalmazottakat, a köztisztviselőket, a kormánytisztviselőket és a gyakornokokat is.
Két hónap alatt 17 milliárd forintot hagyott a munkahelyvédelmi akció azoknál a cégeknél, amelyek kedvezőtlen munkaerő-piaci helyzetben lévő személyeket alkalmaznak. A Fidesz szerint sikeres a munkahelyvédelmi akció, hiszen már a bevezetése utáni második hónapban mintegy 650 ezer ember élt a munkahelyek megtartását célzó program által nyújtott segítséggel.