Kétszeres túljelentkezés: több mint tízezer munkahelyet teremtenének

Több mint kétszeres a túljelentkezés a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak kiírt 10 milliárd forintos munkahelyteremtő pályázaton.

PR
2013. 04. 24. 12:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vissza nem térítendő támogatásból új gépeket, műszaki eszközöket, technológiákat szerezhetnek be a nyertesek, miközben új munkahelyek teremtését vállalják. A kiírásra az április 5-ei határidőig csaknem 1700 kkv adott be pályázatot, amelyek 10 600 új munkahelyet hoznának létre – mondta Czomba Sándor, kiemelve hogy a legtöbben a legnehezebb helyzetű térségekből, Borsod, Szabolcs és Békés megyéből jelentkeztek. A pályázatokat május végéig bírálják el, a nyerteseknek november végéig kell megvalósítaniuk a vállalt fejlesztést.

A tárca 2011-ben 5 milliárd, majd tavaly és idén is 10 milliárd forintos kerettel írt ki pályázatot munkahelyteremtő beruházások támogatására – ismertette Czomba Sándor. Tavaly 750 támogatási igény érkezett be, ez évben már több mint kétszerese. Az államtitkár szerint ezért is különösen fontos, hogy idén is a legnehezebb helyzetű térségekből érkezett a legtöbb igény, mert a jelentkezők azt vállalják, hogy növelik a foglalkoztatottak létszámát, és ezt legalább két évig fenntartják.

Czomba Sándor elmondta azt is, hogy tavaly a 10 milliárd forintos keretre 10,4 milliárdos igény érkezett. Végül összesen 7,3 milliárd forintot fizettek ki, mert voltak olyan pályázatok, amelyek támogatását kockázatosnak ítélték. Az idei igény több mint duplája a rendelkezésre álló 10 milliárd forintos keretnek. Ez az államtitkár szerint mutatja, hogy a kkv-szektorban van potenciális foglalkoztatásbővítési lehetőség.

A tavalyi adatok szerint 70 százalék körül volt a nyertes pályázatok aránya. Ebből kiindulva idén valószínűleg nagyobb lesz a támogatható pályázatok által igényelt összeg, mint a rendelkezésre álló keret. „Az egy következő kérdés, hogy adott esetben lesz-e további forrás többlettámogatásra, ha sok jó pályázat érkezett” – fogalmazott Czomba Sándor. Az államtitkár emlékeztetett: a kormány számára az egyik legfontosabb cél a munkahelyek megőrzése, illetve új munkahelyek teremtése, ezt szolgálják az elmúlt időszakban indított programok, például a munkahelyvédelmi akcióterv, illetve a szabad vállalkozási zónák létrehozása.

Czomba Sándor a sajtótájékoztatón kitért arra is: tévesek azok a hírek, amelyek szerint a közalkalmazottak nem vehetnék igénybe a lakhatási támogatást. Az államtitkár hangsúlyozta: nem szűkítik, hanem bővítik a kört. Munkaviszonyban állónak tekintik, aki a Munka törvénykönyve hatálya alá tartozik, emellett a közalkalmazottakat, a köztisztviselőket, a kormánytisztviselőket és a gyakornokokat is.

Két hónap alatt 17 milliárd forintot hagyott a munkahelyvédelmi akció azoknál a cégeknél, amelyek kedvezőtlen munkaerő-piaci helyzetben lévő személyeket alkalmaznak. A Fidesz szerint sikeres a munkahelyvédelmi akció, hiszen már a bevezetése utáni második hónapban mintegy 650 ezer ember élt a munkahelyek megtartását célzó program által nyújtott segítséggel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.