A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közölte, hogy a kormányzat eddig is aktívan részt vett és ezután is részt vesz a bérajánlásról szóló tárgyalásokon. A kormány abban érdekelt, hogy konszenzus legyen a bérajánlást illetően is, ezért született megállapodás a tárgyalások folytatásáról.
Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke elmondta: a kormány kifejezte szándékát, hogy mostantól harmadik félként aktívan részt vesz a bérajánlásról szóló tárgyalásokban, és kész elfogadni a munkavállalók és munkáltatók által egyeztetett bérajánlás mértékét. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) „most már hajlik” ugyan egy bérajánlás aláírására, de a munkaadók által előterjesztett szöveg szerint semmilyen számszerűsíthető mértékről nem szólna az ajánlás, pusztán arra hívná fel a versenyszféra munkáltatóinak figyelmét, hogy saját teljesítőképességük és eredményességük függvényében vegyenek részt a béralkukban. Dávid Ferenc VOSZ-főtitkár elmondta, hogy a munkaadói oldal készített egy közös tervezetet, amelynek lényege, hogy az üzleti szférának azt javasolnák: a 2013. évi béremelést verseny- és költségviselő képességüket, valamint vállalati szintű eredményességüket figyelembe véve hajtsák végre. Emellett a béralkuknál legyenek tekintettel a cégek arra is, hogy a bérek emelése nem vezethet munkahelyek megszűnéséhez.
A Liga ugyanakkor szerdai közleményében kiemelte: a szakszervezetek és a munkavállalók országszerte arra a százalékban kifejezett mértékre várnak, amelyet a háromoldalú szociális párbeszéd során állapítanak meg közösen a szociális partnerek, és amely iránytűje minden ágazatban a béralkuknak. Ez a mérték – a munkavállalói oldal szerint – legalább 4-5,2 százalékos kell, hogy legyen, hogy kompenzálja az inflációt, egyben minimális reálkereset-növekedést eredményezzen.