Nem menekülhetnek a szolgáltatók

Az energiaszektor egyes szereplői azt fontolgatják, kiszállnak a lakosság ellátásából.

Magyar Nemzet
2013. 04. 26. 3:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lakossági ellátásból való kihátrálás ugyanakkor a jelenlegi szabályozás szerint gyakorlatilag lehetetlen, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) ugyanis kötelezheti a szolgáltatókat, hogy úgynevezett végső menedékként minden körülmények között gondoskodjanak a háztartások ellátásáról. Mint a MEKH-nél a lap megkeresésére közölték, a hivatalnak mérlegelési jogköre van a tekintetben, hogy az engedély visszavonása mikor és milyen feltételekkel történhet. Ez lényegében azt a célt szolgálja, hogy az egyetemes szolgáltatásban részesülő felhasználók ellátásbiztonsága ne sérüljön. Vagyis a hivatalnak biztosítania kell, hogy Magyarország egész területét egyetemes szolgáltatással lefedjék, emiatt pedig az engedély visszavonása során a MEKH-nek „különös körültekintéssel kell eljárnia”.

Amennyiben a hivatal visszavonná egy egyetemes szolgáltató engedélyét, úgy ki kellene választania egy végső menedékes szolgáltatót az adott területre, amely átveszi a fogyasztók ellátását. Ez alapesetben úgy történik, hogy a megmaradó cégek pályázhatnak az ellátó nélkül maradt felhasználókra. Ha viszont nincs jelentkező, akkor a MEKH automatikusan kijelöl egy területi háztartásoknak energiát szolgáltató társaságot. – A felhasználók ellátását az egyetemes szolgáltató nem utasíthatja vissza, tekintettel arra, hogy a törvény erejénél fogva ellátási kötelezettsége van az egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználókra vonatkozóan – közölték a Magyar Nemzet kérdésére a MEKH-nél.

Így tehát amennyiben a szolgáltatók egyszerre akarnák viszszaadni az engedélyüket, akkor  nem maradna olyan szereplő, aki átvehetné az ügyfeleket. Vagyis a MEKH-nek nem maradna más választása, mint elutasítani az engedélyek visszavonására vonatkozó kérelmeket, vagy azonnal kijelölni végső menedékes szolgáltatónak az adott területre azt a céget, amelyik eredetileg is árammal vagy gázzal látta el az ott lévő háztartásokat. Ezáltal pedig hiába próbálnának szabadulni a tevékenységüktől.

(Dékány Lóránt)

A teljes cikket a Magyar Nemzet pénteki számában olvashatják.

Év végéig folytatja a kormány a rezsicsökkentést – jelentette ki Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára.

 

Az MNO április 17-én számolt be arról, hogy húsz százalékkal vagy nagyobb mértékben csökkenhet a kéményseprés díja, a szemétszállítási díjak esetében pedig a kormánypárt úgy kívánja szabályozni a csökkentést, hogy a 2012. április 14-én hatályban lévő árakból enged majd 10 százalékot. Ez Veszprém esetében azt jelentheti, hogy több mint 50 százalékkal mérséklődhetnek a díjak július 1-jétől.

 

Mivel a kormány elkötelezett a rezsicsökkentés folyamatának továbbvitele mellett, ennek jegyében várhatóan június 1-jével hatályba lép a palackos és a tartályos pb-gáz 10 százalékos árcsökkentése – közölte Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára április 19-én.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.