Tovább nőhet a családok vásárlóereje

Az idén 2-2,5 százalékkal emelkedhet a családok vásárlóerejének értéke – mondta Giró-Szász András.

WL
2013. 04. 11. 12:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Giró-Szász András azt mondta: mind a Nemzetgazdasági Minisztérium, mind a jegybank prognózisa nagyon kedvező inflációcsökkenést mutat az idei évre. Ez egyértelműen kedvezőbb inflációs hatás, mint amivel az idei költségvetés tervezésekor számolt a kormány, illetve az Országgyűlés – tette hozzá. Ez pedig javítja a családok vásárlóerejét, amelyet két másik intézkedés is erősít: a rezsicsökkentés, valamint a minimálbérről és a bérminimumról szóló megállapodás. Mindezek együttes hatása egy szakszervezetek által készített kutatás eredménye szerint az, hogy 2-2,5 százalékkal emelkedik a családok vásárlóerő-értéke 2013-ban – mondta Giró-Szász.

A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közölte, hogy a fogyasztói árak márciusban 2,2 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, februárhoz képest pedig 0,3 százalékkal emelkedtek.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint az idén új inflációs korszakba léphet Magyarország azzal, hogy a 3 százalékos inflációs cél alatt marad az áremelkedés üteme, szemben a korábbi évek jóval a cél fölött teljesülő adataival. A Raiffeisen Bank szakértője az idén 2,5 százalékos éves átlagos inflációval számol, és várakozása szerint jövőre is a 3 százalékos cél közelében alakulhat az adat. Török hozzátette, hogy az inflációs nyomás enyhülése teret adhat a további kamatcsökkentésnek is, ami az év második felében is folytatódhat, így az alapkamat akár 4 százalék alá is csökkenhet 2013 végére.

Suppan Gergely, a TakarékBank szenior elemzője kiemeli: a belső kereslet hiányát tükrözi, hogy a gyengébb forintárfolyam hatása nem érezhető az infláción, valamint az is, hogy az élelmiszerárak a korábbi előrejelzésekhez képest lassabban növekedtek. Várakozása szerint az infláció bázishatások miatt a következő hónapokban 1,7 százalékig mérséklődhet. Mivel a belső kereslet hiánya továbbra is az infláció csökkenése irányába hat, valamint az idei év második felében feltehetően a tavalyi élelmiszerár-emelkedés hatása is kiesik a bázisból, az infláció mérsékelt marad. Ezért decemberig 2 százalék körül ingadozhat az infláció, ezt a további rezsicsökkentések – például szemétszállítási díj, csatornadíj, vízdíj – is támogatják – fejtette ki. Az idén 2,2 százalék, jövőre 3 százalék lehet az átlagos infláció Suppan szerint.

A vártnál szélesebb bázisú dezinflációs folyamat magyarázza az előzetes várakozásoktól messze elmaradó márciusi magyarországi inflációs ütemet, amely lehetőséget teremt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) számára akár még egy teljes százalékpontnyi kamatcsökkentésre, tekintettel arra, hogy a belátható előrejelzési távlatban várhatóan az MNB 3 százalékos célszintje alatt marad az infláció – vélekedtek a csütörtöki inflációs adatismertetés utáni értékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.