A bizottság ellenzéki képviselői megjegyezték, hogy a kormány szerint bizonyára a mostani köztehernövelés sem megszorítás, akár a korábbi „harminc hasonló sem volt az”, és úgy vélték, hogy az év közbeni adóemelés kiszámíthatatlanná teszi a magyar gazdaságot. A kormány hétfőn délben nyújtotta be az Országgyűlésnek az idei költségvetést és az egyes közteher-viselési kötelezettséget előíró törvényeket módosító javaslatait. Ezekben az alacsony államháztartási hiány megtartása érdekében a délelőtt folyamán Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter által ismertetett intézkedések szerepelnek, közöttük a tranzakciós illeték, a vállalkozások távközlési adója és a bányajáradék megemelése, illetve az egészségügyi hozzájárulás kiterjesztése.
A bizottság ülésén Kovács Tibor (MSZP) alelnök azt kérdezte, mikor kerül a két törvényjavaslat a plénum elé. Az ülést vezető Koszorús László (Fidesz) alelnök közölte: még hétfőn lezajlik az általános és a részletes vita is. Volner János (Jobbik) azt kifogásolta, hogy a javaslatokhoz most sem készült megalapozó számítás. Így például az sem tudható, hogy a megemelni javasolt bányajáradék – nemzetközi összehasonlításban – alacsony vagy magas. A képviselő szerint bár a kormány mindig az alacsony szja-val és társasági adóval érvel, de ha összeadná az összes közterhet, akkor a bruttó hazai termékhez viszonyított közteher a legmagasabbak között lenne.
A szaktárca képviselője egyebek mellett az alacsony inflációval indokolta az év közbeni köztehernövelést. Mint mondta, ami jó a fogyasztóknak, az rossz az állami költségvetésnek, mert a tervezetthez képest csökken a bevétele. Erre az ellenzéki képviselők emlékeztettek arra, hogy a számvevőszék és a Költségvetési Tanács is nagyon kiélezettnek tartotta múlt év végén az idei költségvetés bevételi oldalát.
A bizottság – ellenzéki nemmel – elfogadta azt, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felmentést kapjon 1 millió 30 ezer adókártya és 425 ezer NAV-kártya beszerzésekor a közbeszerzési eljárás lefolytatása alól. A mentesítés nettó 195 millió 310 ezer forint, plusz 30 százalék összegig terjed.