A nagykövet az osztrák vállalkozók számára rendezett kismartoni (Eisenstadt) információs fórumon kitért a két ország között gazdasági kérdésekben fennálló nézetkülönbségekre is. Rámutatott, hogy az ágazati különadók erőteljesen érintik az osztrák vállalatokat. „Bizonyos értelemben megértjük a magyar kormányt, de az osztrák érdekek képviseletét tartjuk feladatunknak” – fejtette ki. Ausztria ezen a téren és a földvásárlások körüli jogvitákban is megpróbál megoldásokat találni – mondta.
Kiemelte, hogy vannak pozitív példák a vitás kérdések megoldására. Rendeződött például a rábakeresztúri hulladékégető vagy a Rába habzásának az ügye. A MÁV Cargo eladása utáni kezdeti hangulatromlást a régi és az új tulajdonos, az osztrák ÖBB és a magyar MÁV közötti kölcsönösen előnyös együttműködés váltotta fel – mondta. „Alapvetően jól megértjük egymást és nagyon konstruktívan tudunk együttműködni” – szögezte le a diplomata. A nagykövet a burgenlandi fórumon az együttműködés sokat ígérő területeként említette a határon átnyúló infrastruktúrafejlesztést, a turizmust és a középfokú szakmai képzést.
Erika Teomann-Brenner, a WKÖ budapesti képviseletének vezetője elmondta, hogy a német iparkamarával közös felmérésük szerint némileg csökkent Magyarország vonzereje, elsősorban a jogszabályi környezetben érzékelt bizonytalanság miatt, de kivonulást nem fontolgatnak. „Nincs exodus” – jelentette ki. Az osztrák cégek szemében mindenekelőtt a jó autópálya-összeköttetés, a jó infrastruktúra és a jól képzett munkaerő teszi vonzóvá az országot. Kedvező tényezőnek látja a WKÖ azt is, hogy az osztrák minőség elismert és jól csengő fogalom.
A képviseletvezető előadásában elhangzott, hogy az osztrák kamara szemszögéből a befektetések visszaesése ad aggodalomra okot a magyar gazdasági mutatók között. Ez alól a vízgazdálkodás jelent kivételt, ebben a szegmensben az európai uniós vízgazdálkodási irányelv teljesítése érdekében jelentős beruházások vannak – tette hozzá.
Nemes Zsolt bécsi magyar külgazdasági tanácsos a magyar piac előnyei közé sorolta, hogy míg Burgenlandban már lezárult az uniós felzárkóztatási támogatások kivezetési (phasing out) időszaka, addig Magyarországon a munkahelyteremtési, képzési támogatások mellett rendelkezésre állnak kohéziós források is.
A külföldi befektetéseket illetően ismertette, hogy a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) reinvesztícióra, újbóli befektetésre ösztönző programot indított a külföldi befektetők számára. Rámutatott, hogy Burgenland, amely a lakosság létszámát tekintve a legkisebb osztrák tartomány, Magyarországhoz fűződő gazdasági kapcsolatainak köszönhetően kétszer olyan arányban, mintegy hat százalékkal járul hozzá az osztrák exporthoz, mint az osztrák GDP-hez (2-3 százalék).
Ausztria hetedik legfontosabb exportpiaca Magyarország, amely viszont az osztrák piac nyolcadik legfontosabb beszállítója. Ausztria Németország és Hollandia után hétmilliárd euróval a harmadik legnagyobb külföldi befektető Magyarországban.