Elégedett a kétoldalú együttműködéssel az osztrák nagykövet

Az érdekkülönbségek ellenére alapvetően jónak értékelte az osztrák–magyar együttműködést Michael Zimmermann budapesti osztrák nagykövet.

KG
2013. 06. 10. 23:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nagykövet az osztrák vállalkozók számára rendezett kismartoni (Eisenstadt) információs fórumon kitért a két ország között gazdasági kérdésekben fennálló nézetkülönbségekre is. Rámutatott, hogy az ágazati különadók erőteljesen érintik az osztrák vállalatokat. „Bizonyos értelemben megértjük a magyar kormányt, de az osztrák érdekek képviseletét tartjuk feladatunknak” – fejtette ki. Ausztria ezen a téren és a földvásárlások körüli jogvitákban is megpróbál megoldásokat találni – mondta.

Kiemelte, hogy vannak pozitív példák a vitás kérdések megoldására. Rendeződött például a rábakeresztúri hulladékégető vagy a Rába habzásának az ügye. A MÁV Cargo eladása utáni kezdeti hangulatromlást a régi és az új tulajdonos, az osztrák ÖBB és a magyar MÁV közötti kölcsönösen előnyös együttműködés váltotta fel – mondta. „Alapvetően jól megértjük egymást és nagyon konstruktívan tudunk együttműködni” – szögezte le a diplomata. A nagykövet a burgenlandi fórumon az együttműködés sokat ígérő területeként említette a határon átnyúló infrastruktúrafejlesztést, a turizmust és a középfokú szakmai képzést.

Erika Teomann-Brenner, a WKÖ budapesti képviseletének vezetője elmondta, hogy a német iparkamarával közös felmérésük szerint némileg csökkent Magyarország vonzereje, elsősorban a jogszabályi környezetben érzékelt bizonytalanság miatt, de kivonulást nem fontolgatnak. „Nincs exodus” – jelentette ki. Az osztrák cégek szemében mindenekelőtt a jó autópálya-összeköttetés, a jó infrastruktúra és a jól képzett munkaerő teszi vonzóvá az országot. Kedvező tényezőnek látja a WKÖ azt is, hogy az osztrák minőség elismert és jól csengő fogalom.

A képviseletvezető előadásában elhangzott, hogy az osztrák kamara szemszögéből a befektetések visszaesése ad aggodalomra okot a magyar gazdasági mutatók között. Ez alól a vízgazdálkodás jelent kivételt, ebben a szegmensben az európai uniós vízgazdálkodási irányelv teljesítése érdekében jelentős beruházások vannak – tette hozzá.

Nemes Zsolt bécsi magyar külgazdasági tanácsos a magyar piac előnyei közé sorolta, hogy míg Burgenlandban már lezárult az uniós felzárkóztatási támogatások kivezetési (phasing out) időszaka, addig Magyarországon a munkahelyteremtési, képzési támogatások mellett rendelkezésre állnak kohéziós források is.

A külföldi befektetéseket illetően ismertette, hogy a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) reinvesztícióra, újbóli befektetésre ösztönző programot indított a külföldi befektetők számára. Rámutatott, hogy Burgenland, amely a lakosság létszámát tekintve a legkisebb osztrák tartomány, Magyarországhoz fűződő gazdasági kapcsolatainak köszönhetően kétszer olyan arányban, mintegy hat százalékkal járul hozzá az osztrák exporthoz, mint az osztrák GDP-hez (2-3 százalék).

Ausztria hetedik legfontosabb exportpiaca Magyarország, amely viszont az osztrák piac nyolcadik legfontosabb beszállítója. Ausztria Németország és Hollandia után hétmilliárd euróval a harmadik legnagyobb külföldi befektető Magyarországban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.