Magyarok modernizálhatják a tunéziai vasutat

Ötpontos gazdasági együttműködési programban állapodott meg tuniszi tárgyalásai során Szijjártó Péter.

KG
2013. 06. 11. 16:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A keleti nyitás politikájának keretében a magyar kormány erősíteni szeretné a Tunéziával való gazdasági kapcsolatait – hangsúlyozta telefonon az MTI-nek a politikus, aki tárgyalt Monszef Marzúki államfővel, Oszman Dzserandi külügyminiszterrel, továbbá a nemzetközi gazdasági együttműködési és fejlesztési tárca vezetőjével, az agrár-, valamint a kereskedelmi miniszterrel.

A fejlesztési program pontjai közül Szijjártó Péter kiemelte a mezőgazdasági együttműködést, amelynek keretében egy árucserén alapuló hosszú távú kereskedelmi megállapodást készítenek elő. Tunéziában a foszfátbányászat rendkívül fejlett volt, ám a közelmúlt belpolitikai eseményei miatt a termelés visszaesett, de az észak-afrikai ország kormánya most újra növeli foszfátbányászata kapacitását – fejtette ki, jelezve, hogy Magyarország a műtrágyagyártáshoz Ausztriából importál foszfátot, de az is Afrikából származik. Ezért a jövőben szeretné közvetlenül Tunéziából beszerezni az alapanyagot, amelyhez így jelentősen olcsóbban lehetne hozzájutni – jelezte. A foszfátimportért cserébe Magyarország feldolgozott élelmiszer-ipari termékeket, elsősorban lisztet exportálna Tunéziába – mondta az államtitkár.

Kitért a vízgazdálkodásra is, Tunisz ugyanis már meg is hívta a Magyar Vízipari Klaszter delegációját, hogy tárgyaljanak a konkrét tunéziai szerepvállalásról, például öntözési rendszerek, vízhálózatok kiépítéséről. A felek megállapodtak a tunéziai vasúti járműipar modernizálásában való magyar részvételről is, így a már meglévő magyar szerepvállalás mellett tárgyalások kezdődtek arról, hogy a korábban Magyarország által szállított vasúti kocsik felújítását is magyar cégek végezhessék az afrikai országban.

Szijjártó Péter elmondta, hogy jövő szeptembertől szeretnék elindítani a felsőoktatási ösztöndíjcsere-programot is, hogy magyar egyetemek tunéziai fiatalokat fogadhassanak, akiket leginkább a bányamérnöki képzés érdekel. Végül a program ötödik pontja egy Magyarország és Tunézia közötti közvetlen repülőjárat elindításának lehetősége, a Wizz Air ugyanis három tunéziai desztinációt is vizsgál.

Szijjártó Péter hétfőn Egyiptomban a 60 százalékban magyar, 40 százalékban egyiptomi tulajdonú, orvosi műszereket gyártó DispoAmecor második üzemegységét adta át. Az államtitkár az MTI-nek telefonon elmondta: az új gyáregység üzembe helyezésével évente 18 millió infúziós szettet gyárt majd a cég, amely egyszer használatos, steril egészségügyi eszközök, infúziós és transzfúziós szettek előállításával foglalkozik. A keleti nyitás gazdaságpolitikai stratégiájával összhangban a beruházást 5,5 millió eurós Eximbank-hitel segítette – tette hozzá.

 

A magyar politikus Egyiptomban tárgyalt Hatem Szaleh külkereskedelmi és ipari miniszterrel, Hatem Szeif el-Nesszerrel, az európai ügyekért felelős külügyminiszter-helyettessel és Nivin El Shafei befektetési miniszterhelyettessel is. A megbeszéléseken megállapodtak, hogy a jelenleg 142 millió dolláros magyar–egyiptomi kereskedelmi forgalmat legalább 200 millió dollárra növelik.

 

Az államtitkár pénteken a Magyarország és az újjáépülő, stabilitását újra megteremteni készülő Szomália közti együttműködés megindításának lehetőségeiről tárgyalt Maryam Quasemmel, az afrikai ország társadalmi fejlesztési miniszterével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.