Nő a rossz hitelek aránya Kínában

A nem teljesítő hitelállomány és az árnyékbankrendszer növekedése továbbra is veszélyeket rejt számos gazdasági ágazatra nézve – írja a kínai központi bank jelentésében.

GB
2013. 06. 09. 10:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavalyi év során nyolc éve először nőtt hivatalosan is a rossz hitelek állománya Kínában, mely 23,4 milliárd jüan (866 milliárd forint) bővüléssel 1,07 ezer milliárd jüant (40 ezer milliárd forint) tett ki 2012 végén – olvasható a dokumentumban. A PBoC szerint ezzel a nem teljesítő kölcsönök aránya jelenleg 1,56 százalék a teljes állományon belül.

A részletes adatokból az is kiderül, hogy a lejárt hitelek legnagyobb mértékben a kereskedelmi banki szektoron belül nőttek, átlagosan 46 százalékkal, az 528 milliárd jüant (20 ezer milliárd forint) is meghaladva az év végével. Földrajzi bontásban a Jangce-folyó deltájának iparközpontjában emelkedett leginkább a rossz hitelek állománya, az itt székelő, jellemzően túlkapacitással, valamint bel- és külgazdasági kihívásokkal küszködő ágazatok – napelem-, vas- és acélgyártás – vállalatait sújtó nehézségek miatt. A központi bank szerint a nagyarányú növekedés a következő években is várható trend marad, mely új kezelési módokat és a korábbinál szigorúbb felügyeleti rendszer kiépítését teszi szükségessé – fogalmaz a jelentés.

A PBoC külön kitér a kínai árnyékbankrendszer jelentette veszélyekre, melyet a nemzetközi szakértők és hitelelemzők is a sorra a legnagyobb rendszerkockázatok között említenek. A hivatalos pénzügyi rendszeren kívüli kölcsönök nagyságát a központi bank nem becsülte meg, annak növekedését ugyanakkor elismerte, s az abban részt vevő szereplők fokozott ellenőrzését és jelentési kötelezettségét sürgette. Ezzel kapcsolatban a jegybank a helyi kormányzatok hitelállománya jelentette, évek óta fennálló kockázatokra is felhívta a figyelmet. A szervezet úgy fogalmazott: el kell kerülni azt, hogy a tartományok az árnyékbankrendszer szereplőitől kölcsönözzenek. A PBoC a kínai pénzügyi rendszer további liberalizációját is megígérte jelentésében. Ez mindenekelőtt a kamatlábak szabaddá tételét és a bankok közti verseny növelését jelenti, melynek előfeltételeként a bank egy betétbiztosítási rendszer felállítását is kilátásba helyezte idén.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.