A kínai kormány eddig 7,5 százalékos gdp-növekedéssel számolt erre az évre, 23 éve a legalacsonyabbal. A második félévi bővülés hivatalos statisztikáját hétfőn teszik közzé. Elemzők 7,5 százalékos éves növekedési ütemre számítanak a második negyedévre vonatkozóan az első negyedévi 7,7 százalék után. Ahhoz, hogy az idei teljes évi gdp-bővülés 7 százalék legyen, az év második felében elméletileg éves szinten 6 százalékra kellene csökkennie a növekedési ütemnek.
Néhány évvel ezelőtt ilyen „alacsony” növekedési kilátásokkal szembesülve a kormány még ösztönző intézkedésekkel igyekezett lendületbe hozni a gazdaságot. Hszi Csin-ping államfő és Li Ko-csiang miniszterelnök irányítása alatt azonban az új gazdaságpolitika úgy tűnik, már alacsonyabb növekedési ütemmel is beéri. Ezt támasztja alá Lou Csi-vej washingtoni nyilatkozata is, amely szerint „nem okozna gondot az idei növekedési cél elérése, de 7 vagy akár egy 6,5 százalékos növekedési ütem sem jelentene problémát”.
A kínai gazdaságpolitika fő célja az exportfüggőség enyhítése és az árnyékbankrendszer felszámolása lett. A kínai vállalatoknak és önkormányzatoknak számos olyan hitelfelvételi lehetőség áll rendelkezésükre, amely nem jelentkezik a kereskedelmi bankok könyveiben. Az árnyékhitelrendszer mostanra a gazdaság egyik legveszélyesebb kockázati tényezőjévé nőtte ki magát Kínában.
Az új vezetés teljesen más elveket vall, mint elődje. Megengedőbb a lassabb növekedési ütemmel szemben, és kevésbé tűnik hajlamosnak olyan „jól bevált trükkök” alkalmazására a növekedés fellendítése érdekében, mint amilyen a monetáris lazítás és az infrastrukturális beruházások, mivel ezeknek számos hátulütőjére derült már fény – mutatott rá Jao Vej, a Société Générale közgazdásza.
A kínai gdp-növekedés oly mértékű lassulása, mint amit a Washingtonban tartózkodó pénzügyminiszter is jelzett, nem elhanyagolható hatással lenne az egész világgazdaságra az ausztráliai nyersanyagtermeléstől kezdve egészen a luxusjavak forgalmazásáig. A Nemzetközi Valutaalap is a feltörekvő térségekben várható lassuló növekedési ütemmel indokolta, hogy ezen a héten az év eleji 3,3 százalékról 3,1-re csökkentette 2013-as világgazdasági növekedési előrejelzését.