Az államtitkár elmondása szerint „nem a végtörlesztéshez hasonló megoldásra kell számítani, az összehasonlítás erősen túlzó”. „A cél a devizahitelek forinthitelekre történő átváltása. Reálisan nézve a folyamat évekig tarthat, és ha sikerül felére csökkenteni az átlagos futamidőt, akkor már elértünk valamit” – közölte.
Orbán Gábor azt mondta, hogy „a kormány álláspontja szerint a lakáscélú devizahitelek kivezetése pénzügyi és nem jogi kérdés”. „Ahogyan a jogi rendszer stabilitását nem veszélyeztetheti egy rossz pénzügyi termék vagy modell, úgy a pénzügyi rendszer biztonságos működését sem veszélyeztetheti egy rossz jogi megoldás” – emelte ki az államtitkár.
Orbán Gábor szerint „a devizahitel-szerződések nem érvénytelenek, de olyan rossz termékek, amelyeknek nincs helyük a háztartások pénzügyi portfóliójában”. Bár stabil a magyar bankrendszer, bizonytalan, „hogy egy külföldi tulajdonos miként reagál arra, ha egy szerződés lezárásából vesztesége keletkezik” – mondta Orbán Gábor. Szerinte ez azzal a veszéllyel járhat, hogy a kormánynak ki kell segítenie a bankot, amit a kabinet nem akar megkockáztatni.
A kormány a kereskedelmi bankok mellett egyeztetni fog a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) is, mivel „elképzelhető”, hogy az MNB-nek szerepe lesz a devizahitelek átváltásában. Az államtitkár azt is hangsúlyozta, hogy a devizahitelesek megsegítése nem veszélyeztetheti mások megtakarításait vagy hiteleit.
Ismert, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdán jelentette be, hogy tárgyalásokat kezd a hazai devizahitelezésben érintett hitel- és pénzintézetekkel. Közölte: a kormány szerint „az időbeni és teherviselési szempontokat is figyelembe véve” ki kell vezetni a hazai hitelpiacról a lakáscélú devizaalapú jelzáloghiteleket.
„Most van, a jövőben pedig nem lesz lakáscélú devizahitel” – a kormányfő szavai szerint ezt kell megoldania Varga Mihálynak. A tárcavezető szabad kezet kapott azzal kapcsolatban, hogy milyen megoldást választ – közölte Orbán Viktor péntek reggel a 180 percben, hozzátéve ugyanakkor: olyan megoldásra van szükség, amely nem dönti be a magyar pénzügyi rendszert, de visszautasítja azt a cinikus magatartást, hogy „hát ilyen a boksz, így működik a pénzvilág”. Hozzátette, „a mi gondolkodásunk középpontjában azok állnak, akiknek egy lakásuk van, amelyben laknak, és ilyen értelemben az egyetlen vagyontárgyukat fenyegeti veszély”.