Szavai szerint a devizahitelekből fakadó helyzet olyan gazdasági és társadalmi kockázatot jelent, amellyel az ország hosszú távon nem tud együtt élni. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium által felvázolt alkotmányos-jogi mozgástér széles, hiszen több olyan nemzetközileg ismert eljárás is van, amely a devizahitelekkel kapcsolatos problémákra megoldást jelenthet – közölte.
Varga Mihály hangsúlyozta, a kormány szándéka egyértelmű: egyrészt „az időbeni és teherviselési szempontokat is figyelembe véve” ki kell vezetni a hazai hitelpiacról a lakáscélú devizaalapú jelzáloghiteleket, másrészt olyan helyzetet kell kialakítani, amellyel a forinthitelt választók nem járhatnak rosszabbul, mintha a hitelfelvételkor devizakölcsönt vettek volna fel. A nemzetgazdasági miniszter e célok elérése érdekében tárgyalásokat kezd a hazai devizahitelezésben érintett hitel- és pénzintézetekkel.
„A Fidesz három év után sem engedi el a devizahitelesek kezét, így bármilyen döntés is születik a megsegítésükről a kabinet ülésén, a kormánypárt támogatni fogja” – közölte Selmeczi Gabriella szerdai budapesti sajtótájékoztatóján. Azt egyelőre nem tudni, hogy a kabinet melyik variáció mellett fog dönteni, de bármelyiket is választja, a társadalmi és gazdasági szempontokat – köztük a bankok terhelhetőségét is – figyelembe veszi majd, és azt a Fidesz támogatni fogja. A szóvivő a Gyurcsány–Bajnai-kormányok egyik legsúlyosabb örökségének nevezte a devizahitelesek problémáját: a szocialista kabinet „ketyegő bombára ültette ezeket a családokat, zéró segítséggel”. Selmeczi Gabriella hozzáfűzte azt is, hogy a mostani „baloldali megállapodásban” egyetlen szó sincs a devizahitelesekről, aminek szerinte az lehet az oka, hogy nem érdekli őket vagy nem akarják nyilvánosságra hozni elképzeléseiket.
A Magyar Nemzet mai számában arról ír, hogy rendkívüli érdeklődés kíséri a kormány ma várható döntését a devizahiteleseket megsegítő új mentőcsomagról. Értesülések szerint a közigazgatási és a nemzetgazdasági tárca is önálló javaslatokkal készül, amelyek bankokat érintő hatásai között nagyságrendi különbségek vannak. A várható újabb intézkedéseknek a bedőlt hitelek gyarapodása lehet az egyik fő kiváltó oka.
A tervezett program a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint az érintett hiteladósok nagy többségének segíteni fog. Azok, akik minden gond nélkül, rendszeresen törlesztenek, a kisebb törlesztés révén felszabaduló forrást elkölthetik vagy megtakaríthatják.
Samu János a miniszter által elmondottak alapján úgy vélekedett, a várakozásokhoz képest két irányból is szűkítették a program lehetséges méretét. Azzal, hogy csak a lakáscélú devizaalapú jelzáloghitelek kerülnének be a programba, a szabad felhasználásúak nem, szűkítették az igénybe vevők körét, egyúttal a program potenciális méretét is maximálták.
Hozzátette: arról ugyanakkor nem volt szó, hogy ez az intézkedés teljes egészében a bankokat terheli, vagy az állam is részt vállal, esetleg az árfolyamgáthoz hasonlóan a hitelfelvevő is részesedik-e a kockázatból, illetve milyen arányban. A Concorde elemzője szerint az ország érdekeit tekintve ez kedvezőbb kimenet, mintha mindenkit az eredeti árfolyamon kimentenének, ami szintén „benne volt a levegőben”, ez azonban szerinte „túlvállalás” lett volna, „megfeküdhette volna a gazdaság gyomrát”.
Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője szintén azt emelte ki, hogy a tárgyalások során várhatóan mérsékeltebb hatású csomag alakul majd ki, és időben elosztja majd a terheket, amely mindenképpen pozitívabb hatású a korábbi várakozásokhoz képest. Szerinte a korábbi félelmekhez képest megnyugvás látszik az OTP árfolyamán is, amely délután határozottan erősödött.
Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója az MTV Ma reggel című műsorában közölte: az MSZP korábban gyakorlatilag eltörölte a lakáshitelezési kedvezményeket, s ezzel belehajszolta a magyarokat a devizakölcsönökbe. „A problémát a Gyurcsány–Bajnai-kormányok idézték elő” – jelentette ki. A szocialisták viszont úgy látják, a kormánynak fel kell hagynia a devizahitelek szabályozásának „barkácsolásával”, és fel kell kérnie a Magyar Nemzeti Bankot, hogy kezdeményezzen háromoldalú tárgyalásokat a Svájci Nemzeti Bankkal, illetve az Európai Központi Bankkal a probléma megoldása érdekében – áll a Szanyi Tibor országgyűlési képviselő által jegyzett tegnapi közleményben.
Doubravszky György pénzügyi biztos a közrádióban arról beszélt, hogy a Kúria döntése után most a bankoknak sürgős, hogy valami történjen. Első lépésként szerinte moratóriumot kell elrendelni a tárgyalások idejére, ezt kell követnie elvi megállapodásnak, majd hatástanulmányok elkészítése után kell kidolgozni a megállapodás gyakorlatba átültetésének módját. Álláspontja szerint figyelembe véve az elmúlt években a bankok által az országból kivitt profitot, az ügyfelek és a bankok között megoldható a probléma, anélkül, hogy a megoldás csőddel fenyegetné a hitelintézeteket. Ehhez nincs szükség költségvetési forrásra, az adófizetők pénzének bevonására.
Ismert, Navracsics Tibor a Hír TV Magyarország élőben című műsorában jelentette be, hogy újabb mentőcsomaggal készülnek a devizahitelesek számára, melyben az árfolyam-különbözet részleges átvállalása vagy teljes elengedése szerepel. Egy ilyen lépés nem lenne példa nélküli, Horvátországban ugyanis egy bírósági döntés szerint a hitelfelvételkor érvényes árfolyamon kell visszafizetni az adósságot.