Nem is látjuk és lecsap

Kína nagyvárosait szmog borítja, a településeken a nap felében egészségtelen a levegő.

NT
2013. 08. 01. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Peking–Tiencsin–Hopej térségben átlagosan a nap 26 százalékában súlyosan szennyezett a levegő, a 2,5 mikron, vagy annál kisebb átmérőjű, szálló porszemcsék (PM2,5) magas koncentrációja miatt. Az országos szabvány szerint csak a napok 31 százalékában volt elfogadható minőségű levegő a térségben. A régió hét városa a levegőminőséget tekintve az év első hat hónapjában az országos lista tíz sereghajtó települése között volt. Ugyanebben az időszakban Pekingben 40 százalék körül volt a „jó levegős” napok aránya. Hopej tartomány székhelye, a tízmilliós Sicsiacsuang lakói viszont mindössze a napok 10 százalékában élvezhették a szabvány szerinti elfogadható minőségű levegőt.

A kínai kormány nemrégiben elfogadott egy 277 milliárd dolláros költségvetésű ötéves tervet Észak-Kína levegőminőségének javítására. Peking, Tiencsin és Hopej tartomány területén 2017-re a 2012. évi károsanyag-kibocsátást 25 százalékkal kívánják csökkenteni. A kínai fővárosban a levegő PM2,5-koncentrációjára vonatkozó határértéket egy köbméterben körülbelül 60 mikrogrammban állapítanák meg.

Az elmúlt fél évre vonatkozó friss adatok szerint a vizsgált 74 városban a PM2,5-koncentráció átlagosan 76 mikrogramm, míg Pekingben ez az érték 115 mikrogramm volt köbméterenként. Ezek a parányi szemcsék azért veszélyesek, mert egyáltalán nem, vagy csak nehezen ürülnek ki a tüdőből. Hosszú távon szív- és érrendszeri, légzőszervi betegségeket, tüdőrákot okoznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.