Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai helyettes államtitkára ezzel kapcsolatban a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy a nyertes cégek vezetőinek büntetőjogi felelősségük tudatában ki kellett jelenteniük, hogy ismerik az új átláthatósági követelményeket, és ennek minden szempontból megfelelnek.
Ha ezek után kiderül, hogy átláthatatlan tulajdonosi hátterű vállalat kapott közpénzt vagy nyert el közbeszerzést, akkor a hatóságok azonnal felbonthatják a szerződését, visszakövetelhetik a támogatást, illetve büntetőjogi értelemben is felelősségre vonhatják a cégvezetőt. Az ellenőrzést bonyolítja, hogy EU-n kívüli cég-nyilvántartásokban kell kutatni.
Csepreghy Nándor ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a köznyelvben szereplő és a jog szerint nevesített offshore kategória nem egyezik. Míg az első esetben átláthatatlan tulajdonosi szerkezetet értenek alatta, addig jogi értelemben olyan társaság számít offshore-nak, amely tulajdonosai csak a kedvező adózási szabályozás miatt egy olyan országban jelentik be a céget, ahol az nem végez valós tevékenységet. – Mi az átláthatatlan tulajdonosi szerkezetű cégek ellen küzdünk, legyenek azok magyar vagy külföldi tulajdonban – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
(Szabó Anna)
A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja.
Lassan beérik a kormány azon igyekezete, hogy megnehezítse az adóparadicsomokba menekített jövedelmek eltitkolását az adóhatóságok elől. Az egyik offshore szigetnek tartott állammal szeptemberben írt alá hazánk adóügyi információcserére vonatkozó megállapodást, amit hamarosan további egyezmények követhetnek.
A korábbinál határozottabban lép fel az offshore cégekkel szemben a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség – jelentette ki Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár szeptember elején. Hamarosan elkészül az úgynevezett stabilitási megtakarítási számlával kapcsolatos végrehajtási rendelet. A cél az adóparadicsomokba mentett pénzek hazahozatala – írta augusztus 30-ai számában a Magyar Nemzet.
Addig-addig ömlött az országból adóparadicsomokba a leggazdagabbak magánvagyona, mígnem a világranglistán a 13. legnagyobb offshore-ozó országgá váltunk. Döbbenetes, de a kiszivattyúzott milliárdok végösszege nagyobb, mint Magyarország teljes külső adóssága. Olvassa el az MNO írását!