Leheletnyit emelkedtek a fogyasztói árak

Februárban a fogyasztói árak 0,1 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban.

PR
2014. 03. 11. 8:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy hónap alatt – 2014. januárhoz viszonyítva – a fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékkal emelkedtek. Ezen belül az élelmiszerek 0,2 százalékkal drágultak. Nőtt az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, a friss zöldség és gyümölcs (1,6 százalék), a csokoládé, a kakaó (1,0 százalék), a tej (0,9 százalék), valamint a szalámi, a szárazkolbász, a sonka (0,8 százalék) ára. Csökkent azonban a cukor (2,8 százalék), az étolaj (1,5 százalék), a kenyér (0,7 százalék) és a baromfihús (0,6 százalék) ára.

A legnagyobb mértékben az egyéb cikkek (lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek) drágultak egy hónap alatt, 0,6 százalékkal, ezen belül a járműüzemanyagok ára 1,5 százalékkal emelkedett. Kisebb mértékű árnövekedés következett be a szeszes italok, dohányáruk (0,2 százalék) és a tartós fogyasztási cikkek (0,1százalék) körében. A háztartási energia ára nem változott az előző hónaphoz képest. A ruházkodási cikkekért 1,2, a szolgáltatásokért 0,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

12 hónap alatt, 2013. februárhoz viszonyítva, az élelmiszerárak nem változtak. Ezen belül drágult többek között a sajt (10,5 százalék), a tej (8,9 százalék), a sertéshús (1,7 százalék), csökkent viszont a liszt (19,4 százalék), a cukor (14,4 százalék), az étolaj (12,6 százalék), a tojás (12,3 százalék) és a kenyér (3,4 százalék) ára. A legnagyobb mértékben, 8,1 százalékkal nőtt a szeszes italok, dohányáruk ára. Szintén áremelkedés következett be a szolgáltatások esetében (2,1 százalék), ezen belül a víz- és a csatornadíj átlagosan 11, a helyi tömegközlekedés díja 6,8 százalékkal csökkent.

Az egyéb cikkek körében szintén árcsökkenés történt (1,5 százalék), ezen belül a járműüzemanyagok ára 4,6 százalékkal csökkent. A ruházkodási cikkekért 0,2, a tartós fogyasztási cikkekért 0,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A háztartási energia ára csökkent a legnagyobb mértékben (10,3 százalék). Ezen belül a távfűtésért 13,0, az elektromos energiáért és a vezetékes gázért 11,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni 2013. februárhoz viszonyítva.

Az EU 28 tagországában 2014. januárban a fogyasztói árak (a harmonizált előzetes adatok szerint) átlagosan 0,9 százalékkal voltak magasabbak, mint 2013. januárban. Cipruson és Görögországban csökkentek leginkább az árak (1,6 százalékkal és 1,4 százalékkal), míg a legnagyobb drágulás (1,9 százalék) Finnországban és az Egyesült Királyságban következett be.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.