Szerényebb növekedés jöhet a világgazdaságban

3,2 százalékról 2,8 százalékra csökkentette a világgazdaság 2014-ben várható növekedési ütemét a Világbank.

WL
2014. 06. 11. 7:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Világbank elemzése alapján Közép-Európában és Kelet-Európában, ahová Magyarországot is besorolták, 2014-ben 1,7 százalékos, 2015-ben 2,7 százalékos gazdasági növekedés lehet.

A magyar gazdaság és a régió eddigi növekedését segítette az európai import élénkülése. A régió országainak exportja márciusban éves bázison számolva 11,5 százalékkal nőtt. Magyarország esetében egyértelmű jelei vannak, hogy a nagyobb külföldi kereslet élénkítette a belföldi keresletet is és javított a munkaerőpiac helyzetén – közölte a Világbank, amely szerint a magyar folyó fizetési mérleg többlete 2014-ben GDP-arányosan 2,5 százalék lehet, 2015-ben 2 százalék.

A Világbank kockázati tényezőként kezeli a régió számára, azon belül Magyarország és Lengyelország esetében kiemelten, az orosz gázfüggőséget az importnál. Ha Magyarországon az orosz importot teljesen leállítanák és más nemzetközi forrásokat használnának, az a bruttó hazai termék (GDP) 1,4 százalékának megfelelő extra kiadást jelentene a jelentés szerint.

A Világbank utoljára januárban adott ki jelentést a világgazdasági növekedés várható alakulásáról. Azóta a rendkívül hideg tél Amerikában és az ukrajnai konfliktus negatívan befolyásolta a világgazdaság helyzetét.

A szervezet szerint az Egyesült Államokban és Európában gyorsul a gazdasági növekedés üteme, mert csökken a költségvetési megszorítások káros utóhatása, javul a munkaerőpiac helyzete, és nő a belföldi kereslet. Ebben a két térségben az év második felében élénkülhet a gazdaság.

Ezzel ellentétben a fejlődő országokban a vártnál kisebb lehet a gazdasági növekedés, mert kevés országban hajtották végre a szükséges reformokat, veszélyesen magasak néhány helyen a banki kamatlábak, és gyakoribbak a katonai konfliktusok.

„Egy olyan időszakhoz érkeztünk, amelyben mindenhol, még a fejlődő gazdaságú országokban is nehezebb lesz növekedést elérni, mint korábban” – mondta Andrew Burns, a Világbank közgazdásza, az elemzés egyik fő szerzője.

Éveken keresztül a fejlődő gazdaságú országok voltak a növekedés motorjai. A Világbank szerint azonban a gazdasági válság után ezekben az országokban nem helyeztek kellő hangsúlyt a növekedést segítő kezdeményezésekre, például az elektromos hálózatok korszerűsítésére, vagy a piaci liberalizációra.

A fejlődő országokban gátolják a gazdasági növekedést a katonai konfliktusok is. Ukrajnában 5 százalékkal csökkenhet a GDP 2014-ben az Oroszországgal zajló vita miatt, amely egyébként a 0,5 százalékos orosz GDP-növekedésen is érződik. Hasonló kockázatok vannak Egyiptomban és Thaiföldön, ahol katonai puccsok veszélyeztetik a növekedést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.