A brókerbotrányban csaknem félmilliárd forintot bukott, végelszámolás alatt lévő, állami tulajdonú TIG Nonprofit Kft.-nek – az agrártárca korábbi háttércégének – közel 30 saját tulajdonú ingatlana van. Ezek értékesítéséről vagy egyéb úton történő hasznosításáról a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. mint végelszámoló dönthet – tudtuk meg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-től. A TIG ingatlanjaival – raktárakkal – kapcsolatban lapunknak szakértők felidézték: a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) egy termelői értékesítőszervezet tervezett létrehozásával párhuzamosan már évek óta igényli ezeket.
A vagyonkezelőtől így arról érdeklődtünk, hogy a végelszámolás alatt lévő cég raktárait kinek, kiknek adták bérbe. Továbbá szerettük volna megtudni, hogy a TIG felszámolt és eladott készletei pontosan miből álltak, milyen áron szerepeltek a leltárban, és mennyiért adták el őket.
Írásbeli kérdéseinkre a nemzeti vagyonkezelő azt is közölte, hogy a végelszámolás alatt lévő cég záróbeszámolója szerint a forgóeszközök között kimutatott készletek értéke hárommilliárd-száznégymillió-háromszázhuszonkétezer forint. A készleteket (búza, kukorica, liszt, szén, étolaj, vetőmag, cukor, só gyertya, gyufa, szappan, katasztrófavédelmi eszközök) a végelszámolási eljárás alatt – a végelszámoló döntése alapján – szükség szerint fokozatosan értékesítik. Arról, hogy ezután a készleteket újra feltöltik-e, s ha igen, mikor és mely szervezet végzi ezt, nem ejtettek szót. A TIG honlapja szerint jelenleg is van gabonaértékesítési pályázatuk, a raktáraikban maradt tartalék még meglévő részét értékesítik így, 2014-es aratású búzát. Fenti kérdéseinket tehát ismét feltettük a nemzeti vagyonkezelőnek, egyúttal felhívtuk a figyelmet arra, hogy eredetileg is részletes adatokat kértünk. Választ lapzártáig nem kaptunk. Kérdéseinket elküldtük a Miniszterelnökségnek, a Belügyminisztériumnak, a Földművelésügyi Minisztériumnak, a felszámolónak és magának a TIG-nek is.
Nem válaszolt a TIG és a végelszámoló; a belügyi tárca pedig közölte, hogy nem illetékes az ügyben. A Miniszterelnökségről megüzenték, hogy kérdéseinket az agrártárcához és a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz továbbították. A TIG-gel kapcsolatban a folyamatokra rálátók úgy tájékoztattak: minden a nemzeti vagyonkezelőnél dől el. A vagyonkezelőtől annyit sikerült még megtudnunk, hogy a végelszámolási eljárás alatt a TIG Nonprofit Kft. évente beszámolót készít, amit közzétesz és letétbe helyez majd.