Az Állami Számvevőszék elnöke
Az egykulcsos személyi jövedelemadó 2011-es bevezetése és a teher korábbi csökkentése egyértelműen a fehéredés irányába hatott – erről beszélt a Magyar Hírlapnak adott interjúban az Állami Számvevőszék elnöke. Domokos László szerint két-három év múlva a munkavállalói oldal kényszeríthet ki további fehéredést. – Szükség van ugyan a munkaerőre, és javult a munkavállalók helyzete, azonban még mindig magas az adókulcs, így még mindig kifizetődő lehet a jövedelem egy részét eltitkolni – magyarázta az elnök, majd hozzátette: a jelenlegi gazdasági folyamatok mellett lehetőséget lát rá, hogy a személyi jövedelemadó két-három lépésben tovább csökkenjen. Az Állami Számvevőszék vezetője szerint mérsékelhető lenne a másfél százalékos munkaerőpiaci járulék is.
A könyvelői egyesület alelnöke
Hasznot hajtana, ha a kormány megvalósítaná az egy számjegyű személyi jövedelemadó tervét, vagyis a teher kulcsát a mostani 15 százalékról legalább kilenc százalékra mérsékelné – erről beszélt lapunknak a közelmúltban a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének alelnöke. Ruszin Zsolt szerint a lépés érdemben csökkenthetné a feketefoglalkoztatást, és visszaszoríthatná azt a gyakorlatot, hogy a munkavállalók a fizetésük egy részét zsebbe kapják. Az alelnök úgy vélekedett: az szja ilyen csökkentésére a mostani kormányzati periódus végére, 2022 táján sort is lehetne keríteni. Megjegyezte: a feketekereskedelem letörése idehaza létkérdés, a 2010 óta alakuló adórendszernek ugyanis az az alapelve, hogy a forgalmat megadóztatják, a jövedelmek közterhét viszont egyre csökkentik.
Az adószakértői egyesület vezetője
A Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének elnöke szerint támogatandó a személyi jövedelemadó mérséklése. Herich György érdeklődésünkre korábban arról beszélt, hogy az szja lefaragásával csökkenne a feketegazdaság, miközben minden legálisan dolgozó adófizető pénzhez juthatna, vagyis az adóenyhítésből mindenki automatikusan részesülhetne. Rámutatott: a lépés kedvező hatással lenne a fogyasztásra, így az adócsökkentés miatt kieső állami bevétel bizonyos része áfa és jövedéki adó formájában mégis bekerülne az államkasszába. Herich György szerint a szja csökkentéséhez megteremthető az anyagi fedezet, ugyanakkor figyelmeztetett: bár a változtatás előnyöket hozna a gazdaság számára, de semmiképpen sem kockáztatható a költségvetési egyensúly.