Elárasztott élőhelyek

Közel két hónapja épül a tanzániai Stiegler’s Gorge vízerőmű, amelynek elkészültét 2022-re ígérik. Kelet-Afrika egyik legnagyobb beruházását súlyos csapásként értékelik a természetvédők.

2019. 09. 19. 11:48
A vízilovaknak ideális körülményeket teremtenek Fotó: 123RF
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gigantikus építkezés zajlik a tanzániai Rufiji-folyón. A 2115 megawattos vízerőmű gátjának magassága 134 méter, a víztározó száz kilométer hosszú és nagyjából 1350 négyzetkilométer kiterjedésű lesz, a tárolt víz mennyiségét 34 milliárd köbméterre becsülik. A tanzániai kormány 3,6 milliárd dollárért akarja felépíteni a vízerőművet, de februárban az OECD Watch nevű nemzetközi nonprofit szervezet 9,8 milliárd dollárra becsülte a valódi költségeket, azaz a kormányzati keret közel háromszorosára.

Hassan Abbasi, a tanzániai kormány szóvivője szerint a gát és a vízerőmű építése 12 ezer embernek ad munkát a következő három évben. Elkészülte után a megtermelt villamos energia a gazdaság fejlődését segíti, az új környezet fejleszti a sporthorgászatot, fellendül a folyami turizmus, újabb turistákat csábítva a térségbe. A projekt további előnye az árvízvédelem mellett, hogy a tározót ivóvíz előállítására és öntözésre is használják.

A vízilovaknak ideális körülményeket teremtenek
Fotó: 123RF

A nyertesek sora mellett a vesztesekről sem szabad megfeledkezni. Az utóbbiak közé tartoznak a vadon élő állatok, mivel a gát a Selous Vadrezervátum szívében épül. Afrika egyik legnagyobb kiterjedésű természetvédelmi területének különlegességét az adja, hogy más rezervátumokkal összehasonlítva itt eddig viszonylag csekély léptékű volt az emberi beavatkozás, azaz az állatok háborítatlanul, természetes körülmények között élhettek – eddig.

Az építkezés befejezése után az állatok azt tapasztalják majd, hogy megszokott legelőik, vadászterületük helyén hatalmas tó keletkezett. Új legelőket, vadászterületeket kell találniuk, ám ez a kényszerű vándorlás a területükhöz szorosan kötődő állatfajok, például macskafélék számára zavaró lehet. A kormányzat nem látja ilyen sötéten a helyzetet. Meggyőződésük, hogy az állatvilág nem károsodik, a vízilovaknak például egész évben tökéletesek lesznek a körülmények.

A Selous Vadrezervátum páratlan természeti értékeinek köszönhetően 1982-ben a világörökség listájára került olyan ikonikus fajok otthonaként, mint az elefánt és a kritikusan veszélyeztetett fekete orrszarvú. 2014-ben azonban a veszélyeztetett értékek csoportjába sorolták, mert a rezervátum elefántjainak száma az orvvadászat ­miatt drasztikusan visszaesett. Az építkezéssel a tanzániai kormány azt kockáztatja, hogy a rezervátumot törlik a világörökségi listáról.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.