Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter harmadik alkalommal hívta össze a Gazdasági Kamarák Egyeztető Fórumát, amely a Gazdaságfejlesztési Minisztérium koordinációjával a kormány gazdaságpolitikai tanácsadó, konzultatív testülete – tájékoztatta a tárca a távirati irodát.
A közleményben kiemelték, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége, az AmCham Hungary és a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara alkotta fórum mostani egyeztetésének fő témája a hazai vállalkozások versenyképességének megőrzése és a további fejlődésükhöz szükséges feltételek biztosítása volt.
A résztvevők kiemelten foglalkoztak a vállalkozásokat sújtó energiacsapda kérdéskörével is. Megállapították, hogy a kormány hatékony intézkedéseinek köszönhetően mára a vállalkozói szektor helyzete stabilizálódott. Jó irányba mutató és hatékony lépésnek bizonyult az energiaintenzív vállalkozásoknak nyújtott kormányzati támogatás a működési költségek és az energiahatékonysági beruházások finanszírozásához, valamint hogy májustól a gázszolgáltatásban mintegy 14 ezer, az áramellátásban pedig közel 17 ezer nem lakossági ügyfél – kétharmaduk gazdasági társaság – számára kevesebb mint felére csökkentek a Váltó fix tarifák.
Arra is kitértek, hogy továbbra is van azonban egy jelentős vállalkozói kör, amelynek még mindig nehézséget okoz az energiaköltségeik finanszírozása. A fórum tagjai ezért most azt kérték a kormánytól, hogy segítsen megoldást találni azon kis- és középvállalkozásoknak, amelyeknek jelenleg is súlyos anyagi nehézséget okoz a szankciós energiafelár kifizetése.
Szeretnék, ha a kormány megfontolná első körben az áramszolgáltatásra vonatkozó fix áras szerződések felülvizsgálatát és piaci árszinthez igazítását, és olyan helyzetet teremtene, hogy automatikusan csökkenjenek az ilyen szerződésekben szereplő árak. Bár a fix áras szerződések előnyösek voltak a kiszámítható költségek miatt, a piaci változások és az árak csökkenése miatt még mindig nagyszámú, több tízezer kkv-t érinthet negatívan – írták.
A minisztérium jelezte: a szervezetek azt is javasolják, hogy a keletkezett költségcsökkenést a vállalkozások építsék be az áraikba, hogy a csökkentést a fogyasztók is megérezzék. Ezzel a lépéssel szándékuk szerint érdemben mérséklődnének a végfelhasználói árak, végső soron pedig jelentős hatása lehetne az infláció csökkentésére.
A miniszter hangsúlyozta, hogy folyamatosan keresik azokat a megoldásokat, amelyek csökkentik a háború és az elhibázott brüsszeli szankciók sújtotta gazdasági helyzetben a vállalkozások számára is az energiaválság okozta terheket, így vállalta, hogy a kormány elé terjeszti a javaslatokat – olvasható a közleményben.