Az otthoni munkavégzés tömeges elrendelése, valamint a távmunka hosszú távú megtartására irányuló nyitottság a leglátványosabb és a leggyorsabb érdemi változás a munkaerőpiacon a járvány megjelenését követően.
A munkavállalók többsége ma már nem tartja életszerűnek, hogy a koronavírus leküzdése után teljesen le kelljen mondania az otthoni munkavégzésről.
A Hogan Assessments Olaszország, Németország, Franciaország, Svédország, az Egyesült Királyság és többek közt Magyarország részvételével készült novemberi felmérése alapján
a munkavállalók 87 százaléka a jövőben is ragaszkodik a távmunka lehetőségéhez, ám többségük mindössze heti két-három napot dolgozna csak otthonában.
A válaszadók 44 százaléka úgy gondolja, hogy munkavégzése hatékonyabb, 42 százaléka szerint pedig legalább ugyanolyan hatékony a home office keretei között, mint az irodai munkakörnyezetben.
Forrás: Hogan Assessments
A megkérdezett munkavállalók 67 százaléka arról számolt be, hogy munkavégzése hatékonyabb volt az online környezetben.
A rendszeres otthoni munkavégzés ugyanakkor a felmérésben részt vevők 60 százaléka szerint komoly lelki kihívás is. Mindössze harmaduk érzi nehezebbnek a távmunka során a szakmai kapcsolat fenntartását, és ugyanennyien vallják azt, hogy nehezebb kitűnni, elismerésre szert tenni a home office-ban.
Forrás: Hogan Assessments
A felmérés arra is rámutatott,
a munkavállalók 86 százaléka elégedett a munkaadójával.
Ez azért is beszédes adat, mert a munkáltatók körében végzett kutatások szerint a foglalkoztatók legnagyobb félelme a távmunkával kapcsolatban a dolgozók lojalitásának folyamatos csökkenése.