Érdemes lehet újragondolni az üzleti tervet

Jelentős összegű és változatos állami hitel- és garanciaprogramok nyíltak meg kedvező feltételekkel az egészségügyi veszélyhelyzet kezelésére. Ezért a reorganizációra szoruló és a beruházást vagy akvizíciót tervező vállalatoknak egyaránt érdemes újragondolni meglévő finanszírozási struktúrájukat.

Magyar Nemzet
2020. 05. 26. 18:54
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vállalatok egy része számos negatív hatással, és ennek következtében komoly likviditási problémával szembesül, más cégek – piacaik bővülésével párhuzamosan – új beruházásban vagy épp akvizícióban is gondolkodhatnak. A kormányzati, jegybanki programok ennek megfelelően komplexen kezelik a helyzetet: a hitel-, a garancia és a kötvényprogramok együtt, egy időben jelentek meg. – A programok nagy része csak idén év végéig vehető igénybe, ezért fontos most kidolgozni a szükséges üzleti terveket – erről Haás László, az EY tőke- és finanszírozási tanácsadással foglalkozó területének vezetője beszélt a cég szakmai webináriumán.

A válsággal sújtott cégek stabilitásának és likviditásának biztosítására, illetve a terjeszkedő vállalatok akvizícióira és beruházásaira a Magyar Nemzeti Bank, az Eximbank és a Magyar Fejlesztési Bank összesen négy hitelprogramot, három garanciaprogramot és három tőkeprogramot indított. Mindez jelentős összegeket tesz elérhetővé: a Növekedési Hitelprogram (NHP) Hajrá egymagában például 1500 milliárd forintos keretet nyújt kis- és középvállalkozásoknak (kkv) beruházásra, eszközvásárlásra vagy akár refinanszírozásra. A programok nagy része a közép- és nagyvállalatok számára kínál megoldást, de elérhető kifejezetten kkv-knak szóló hitel- és tőkeprogram is.

– A jelenlegi bizonytalan helyzetben kiemelten szükség van üzleti tervre, még akkor is, ha nem tudjuk, mit hoz a jövő. A bankok szívesebben finanszírozzák a likviditási problémákat akár a legrosszabb forgatókönyv esetén is, hiszen látják, hogy a vállalat felmérte, átgondolta a kilábalási tervét, és tudja, hogyan növekedhet a válság után – mondta Haás László. – Minden cégnek érdemes ezért több szcenárióval megtámogatott kilábalási forgatókönyvet készíteni – tette hozzá.

– A megfelelő, hiteles és teljesíthető üzleti terv készítése azért is elengedhetetlen, mert a meghirdetett hitelprogramok esetében a kölcsönöket – főleg a likviditási hiteleket – saját kockázatukra folyósítják a pénzintézetek. Az állami garancia ugyanakkor a korábbiaknál magasabb, akár ötven-kilencven százalék – például az MFB Vis Maior, a Garantiqa Krízis vagy az Eximbank Kárenyhítő garanciaprogramja esetén – ami csökkenti a finanszírozási kockázatot és elősegíti a hitelezést – Magyarázta Gáspár Barna, az EY tranzakciós tanácsadással foglalkozó területének szakértője.

A legtöbb program kifejezetten kedvező kamat- és garanciafeltételekkel vehető igénybe, és idén december 31-éig vagy a rendelkezésre álló keret kimerüléséig érhető el. A tervek kidolgozása, az igény benyújtása és az elbírálás is időbe telik, érdemes ezért már most elkezdeni a felkészülést.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.