Budapest Főváros Kormányhivatalának fogyasztóvédelmi főosztálya tízmillió forint bírságot szabott ki a Wizz Air Hungary Zrt.-re a diszkont-légitársaság ügyfélszolgálatának panaszkezelési és átfoglalási gyakorlata miatt – ezt a Szálloda.blog portál tudta meg a hatóságtól.
Itt a panasz, hol a panasz
Mint írják,
a Wizz Air telefonos ügyfélszolgálata alapvetően nem végez panaszkezelést.
A repülési céggel szerződött, vagyis a jegyvásárló fogyasztók elsődlegesen online felületen tudják jelezni a kifogásaikat egy űrlapon keresztül, míg a telefonon elérhető Wizz Air-es munkatársak csak az egyszerűbb ügyintézésben tudnak eljárni, amihez nem kell külső segítséget kérni, hanem hamar megoldható hívás közben is.
Az utastérben van figyelem. Légiutas-kísérők a magyar hátterű cég első Airbus A321neo típusú gépének fedélzetén 2019. március 7-én Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
A légitársaság ügyfélszolgálata jegyzőkönyvet sem vesz fel a telefonbeszélgetésekről, de minden hívást rögzítenek a rendszerben, ami öt évig elérhető – részletezték a legújabb döntés hátterét.
Maga felé hajlik
A hatóságnál azt is jogsértésnek tartják, hogy a jellegzetes magenta-lila felirattal ellátott gépek üzemeltetője – amennyiben visszautasított beszállás, járattörlés vagy járatmódosítás történik, illetve a gép öt órán túl késik –
automatikusan csak a saját járataira ajánl fel ingyenes átfoglalási lehetőségeket az utasnak. A gyakorlat szerint még olyan eset is előfordult, hogy a Wizz Air inkább kifizette a különbözetet a saját és a másik repülőtársaság jegyára között.
Kínos kérdések, bizalmas válaszok
A szakmai portál a diszkontutaztatónál gyakori panaszos ügyekről egy korábbi interjúban megkérdezte a Wizz Airtől, hogy hány fogyasztóvédelmi eljárásuk volt és van folyamatban a célországokban, illetve hány esetben és milyen összegű büntetésekkel marasztalták el a céget. A Wizz Air vállalati kommunikációs menedzsere, Radó András a weboldalon olvasható írásban azt válaszolta, hogy mivel a válaszai bizalmas információt tartalmaznának, ezekre a kérdésekre nem tud válaszolni.
Emlékkép Ferihegyről. A covid-időszak előtt kígyózott a sor a Wizz Air gépeinél Fotó: Bach Máté
a magyarok védelmét szolgáló eljárásokról nyilvános jelentéseket adnak ki azért, hogy a tájékozott fogyasztók odafigyelhessenek az őket érintő feltételek teljesülésére a szolgáltatóknál.
rendszeresen felszólítják, hogy tartózkodjon a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlattól.
Ismétlődő elmarasztalások
az ismétlődő jogsértések miatt rekordméretű, 300 millió forintos fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a fővárosi kormányhivatal
hét esetben folytatott vizsgálatot a Wizz Air ellen. Ezekből a fogyasztók sérelmére öt esetben állapítottak meg szabálysértést.
nem az általános szerződési feltételekben vállaltak szerint szállította haza az utasok csomagjait,
a nyári poggyászkezeléssel és az utasfelvétellel kapcsolatos súlyos mulasztások miatt
Akadtak gondok a bőröndökkel. Volt, hogy másik járattal érkeztek haza, amiről az utasok nem tudtak Fotó: MTI/Kovács Tamás
Drága mulatság az adatvédelem
a Noyb nevű adatvédelmi jogvédő szervezet panaszt nyújtott be a cég ellen.
a helyesbítéshez a GDPR szerint az ügyfélnek ingyenes joga van, a Wizz Air 35 eurót (nagyjából 12 ezer forintot) kért el a név kijavításáért.
Van hely a panaszra