Arra számít Emmanuel Macron, hogy orosz kollégája, Vlagyimir Putyin is biztosítja támogatásáról a globális fegyvernyugvást, amelyet António Guterres ENSZ-főtitkár március végén kezdeményezett. A francia elnök tegnap tudatta, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) öt állandó tagja közül három, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Kína már biztosította őt arról, hogy a Covid–19-járvány elleni közös harcra való összpontosítás érdekében felsorakozik a világszervezet felhívása mögött. Mivel Franciaország is teljes mellszélességgel támogatja a konfliktusok globális befagyasztását az egész világot sújtó koronavírus-járvány miatt, a BT állandó tagjai közül már csak Moszkva jóváhagyása hiányzik.
– A főtitkár március 23-i felszólítása után beszéltem erről a kezdeményezésről az orosz elnökkel. Azóta azonban, hogy megkaptam a többi vezető határozott megerősítését, nem volt alkalmam tárgyalni Vlagyimir Putyinnal – fogalmazott a francia államfő a Radio France Internationale csatornának nyilatkozva. Macron hozzátette, hamarosan egyeztet az ügyben az orosz elnökkel, aki szerinte biztosan támogatni fogja a kezdeményezést. – És azon a napon, amikor Putyin azt mondja, egyetért, megtarthatjuk a videókonferenciánkat, hogy ezt a felhívást ünnepélyesen, erőteljesen és hatékonyan közvetíthessük a világ felé – fűzte hozzá.

Fotó: MTI/AP/Ludovic Marin
Guterres korábban arról számolt be, hogy Kamerunban, a Közép-afrikai Köztársaságban, Kolumbiában, Líbiában, Mianmarban, a Fülöp-szigeteken, Dél-Szudánban, Szudánban, Szíriában, Ukrajnában, valamint Jemenben az egyes fegyveres csoportok már rábólintottak a felhívásra. A portugál politikus ugyanakkor azt sem tagadta, hogy a kedvező fogadtatás ellenére a szavakat egyelőre nehéz valódi békére váltani, és a konfliktusok jelenleg súlyosbodni látszanak Jemenben, Líbiában és Afganisztánban is. A TASZSZ orosz hírügynökség a hírre reagálva megjegyzi: az Oroszországot, Örményországot, Belaruszt, Kazahsztánt és Kirgizisztánt tömörítő Eurázsiai Gazdasági Unió vezetői épp a minap tartottak videókonferenciát, és ezen megegyeztek a fegyveres konfliktusok, a kereskedelmi háborúk, valamint az egyoldalú pénzügyi és gazdasági szankciók befagyasztásában.