A dán parlament nagy többséggel hagyta jóvá azt a törvényt, amely alapján a munkavállalók elbocsájthatják azokat az alkalmazottakat, akik nem tudnak vagy nem akarnak érvényes dokumentumot bemutatni arról, hogy megkapták a koronavírus elleni védőoltást – írja a nemzetközi hírügynökség.
A javaslat a kormány, a szakszervezetek és a munkaadók szövetsége közötti háromoldalú megállapodás meghosszabbítása volt. Ezt a megállapodást november 12-én kötötték.
A törvény célja, hogy biztosítsa a munkavállalók munkahelyi biztonságát. A kormány állítása szerint lehetővé kívánták tenni a vállalatok számára, hogy csökkentsék a koronavírus-fertőzés terjedésének a kockázatát a munkavállalók körében. A cégeknek ezentúl lehetősége lesz arra is, hogy az alkalmazottaktól negatív koronavírus-tesztet kérjenek, és kötelezzék őket arra, hogy közöljék velük a tesztek eredményét. A törvény továbbá jogot biztosít a munkáltatóknak arra, hogy amennyiben a dolgozó nem tesz eleget az előírásoknak, munkajogi szankciókkal sújtsák, és akár el is bocsájthatják őket.
Jelenleg Dániában érvényes antigénteszt elvégzésével vagy a koronavírus elleni védőoltás beadatásával juthatnak az emberek az úgynevezett koronaútlevélhez, azonban november 29. óta a negatív PCR-tesz eredménye csupán 72 óráig érvényes a korábbi 96 óra helyett. A gyorstesztek érvényességi idejét pedig 72 óráról 48-ra módosították.
Borítókép: koronavírus elleni oltásra várakoznak az emberek egy koppenhágai oltóközpont előtt. (Fotó: MTI/EPA/Ritzau/Philip Davali)