Olaf Scholz kancellárként debütált Brüsszelben

Előbb Emmanuel Macronnal Párizsban, majd az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnökével találkozott Olaf Scholz pénteken Brüsszelben. Az új német kancellár elmondása szerint büszke rá, hogy kormánya Európa-barát politikát akar folytatni. Věra Jourová bizottsági alelnök egy pénteki online beszélgetésen arról beszélt: az új berlini kormány révén új szelek fújnak majd a jogállamisági vitában.

2021. 12. 10. 18:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olaf Scholz újonnan beiktatott német kancellárnak szimbolikusan Párizsba, majd onnan Brüsszelbe vezetett az első munkaútja pénteken. A szociáldemokrata politikus a francia fővárosban Emmanuel Macron elnökkel tárgyalt, aki január elsejétől az EU francia soros elnökségének irányítója lesz. Scholz elmondása szerint rögtön megtalálta a közös hangot Macronnal: mint az a vezetők közös sajtótájékoztatóján kiderült, Németország és Franciaország a kereszténydemokrata Angela Merkel távozása után is 

együtt törekednek arra, hogy megoldást találjanak az Európai Unió előtt álló kihívásokra.

– Az elmúlt négy évben Angela Merkellel dolgoztam ezeken az ügyeken. Drága Olaf, tudom, hogy a következőkben is közösen folytatjuk majd, szorosan együttműködünk – fogalmazott a választások előtt álló francia elnök. A tájékoztatón a Donyec-medencei fegyveres konfliktus tárgyalásos megoldására létrehozott normandiai formátum felélesztése, az uniós stabilitási és növekedési paktum reformja és a hatékony határvédelem hangzottak el célokként. Arra, hogy a francia és a német vezetés nem ért egyet az atomenergia zölddé nyilvánításának ügyében, a kancellár középutas választ adott: szerinte világos, hogy az országok a saját stratégiai útjukat járják a klímaváltozás elleni küzdelemben.

Az új német kormány vezetője Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság szintén német elnökével is találkozott – már pénteki munkaútjának következő célállomásán, Brüsszelben. Von der Leyent – aki épp Merkel kompromisszumos munkamódszerével lett az Európai Bizottság első embere – elemzők a berlini kormányváltás egyik lehetséges veszteseként írják le, mondván: jelenleg hazai politikai ellenlábasa, a német baloldal vezeti az EU motorállamát, márpedig Berlin feltétlen támogatására a bizottsági javaslatok felkarolásánál mindenkor szüksége lenne. Az elnöknő ennek ellenére széles mosollyal üdvözölte Scholzot a bizottság brüsszeli épületében. – Nagyon is pozitívak a várakozásaink az új berlini kormánnyal kapcsolatosan, hiszen annak valamennyi pártja erősen Európa-barát – mondta Von der Leyen, aki a koronavírus-járvány elleni küzdelemről, a zöldátmenetről, a digitalizációról, valamint az unió külkapcsolatairól, így Oroszországról is egyeztetett Scholzcal. Utóbbi kapcsán a kancellár kijelentette: amennyiben Oroszország megsérti Ukrajna területi szuverenitását, világos, hogy Németországnak és az EU-nak reagálnia kell. Kitért arra is, hogy jelenleg Európa-szerte vita zajlik az EU jövőjéről, 

így nagyon büszke rá, hogy arról kormánya a koalíciós szerződésben világos álláspontot fogalmazott meg.

Olaf Scholz később Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével is találkozott, majd Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral ült asztalhoz. A német kancellár jövő héten az állam- és kormányfők brüsszeli csúcsértekezletén is bemutatkozik. 

Věra Jourová: Új szelek fújnak a jogállamisági vitában

Írtunk róla: az új német kormány korábban meglehetősen szélsőséges elképzeléseket mutatott be az Európa-politikájáról. Ezek között szerepel például, hogy az EU jövőjéről szóló konferencia következtetései alapján az uniós alapszerződések szükséges módosítását el kell végezni, az Európai Parlamentet nagyobb szereppel kell felruházni, valamint azt várják az Európai Bizottságtól, hogy a testület gyorsan és következetesen alkalmazza valamennyi meglévő jogállamisági eszközt. Utóbbival kapcsolatban árulkodó, hogy Věra Jourová bizottsági alelnök pénteken a Külkapcsolatok Európai Tanácsa (ECFR) nevű elemzőközpont egy beszélgetésén úgy fogalmazott:

az új berlini kormány révén új szelek fújhatnak az európai jogállamisági vitában

Elmondása szerint arra számít, hogy jövőre egyes tagállamok fizetni fognak a jogállamiság elveinek megsértéséért. 

(Borítókép: Olaf Scholz és Ursula von der Leyen brüsszeli egyeztetésük előtt. Forrás: EB)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.