Az Európai Unió januárban kezdődő francia soros elnöksége az „európai stratégiai szuverenitás” meghatározását és egy, a határait ellenőrizni képes Európa létrehozását javasolja
– jelentette ki Emmanuel Macron francia államfő a francia soros elnökség prioritásairól tartott sajtótájékoztatóján. A köztársasági elnök egyórás beszéde után még egy órán át újságírói kérdésekre is válaszolt.
Az eseményen az elnök úgy fogalmazott:
Ha egy mondatban kellene összefoglalnom a január 1-jétől június 30-ig tartó elnökség célját, az mondanám, hogy a határainkon belül együttműködő Európáról át kell térnünk egy, a világban erős, teljesen szuverén, a választásaiban szabad és a sorsát kézben tartó Európára.
Emmanuel Macron a prioritások közül mindenekelőtt a schengeni övezet reformját említette meg. Úgy fogalmazott: – A menedékjoggal történő visszaélés elkerülése érdekében olyan Európára van szükség, amely képes megvédeni a határait. Majd hozzátette: ehhez Franciaország „Schengen politikai irányításának” a létrehozását javasolja az illetékes tagállami miniszterek rendszeres egyeztetésével, valamint olyan „szolidaritási támogatási mechanizmus” életbe léptetését, amely a Frontex bevonásával vészhelyzetben automatikusan segítséget nyújt egy tagállamnak a határai megvédéséhez.
Emmanuel Macron budapesti útjáról, illetve Orbán Viktor miniszterelnökkel és a V4-ek kormányfőivel való jövő hétfői találkozójáról újságírói kérdésre úgy válaszolt:
a magyar kormányfő ugyan a politikai ellenfele, de egyben európai partnere is.
Mint fogalmazott: – Bár lehetnek komoly nézeteltéréseink és vannak is, de az elkövetkező hónapokban az a kötelességünk, hogy lehetővé tegyük Európa előrehaladását – tette hozzá a köztársasági elnök, kifejezve reményét, hogy kompromisszumokat találnak a 27 tagországgal olyan témákban, mint például a szuverenitás.
Beszédében a francia elnök a maastrichti kritériumok által meghatározott költségvetési keretrendszer újragondolását javasolta. Hangsúlyozta azt is, hogy jól fizető munkahelyeket akar teremteni Európában, és kollektív erőfeszítésekre szólított fel a foglalkoztatás területén a munkanélküliség elleni küzdelem és a szociális modellek harmonizálása érdekében. Mint mondta, „az európai humanizmus nagy pillanatává” szeretné tenni ezt az elnökséget.
Borítókép: Az olasz kormány sajtóirodája által közzétett fotón Emmanuel Macron francia elnök a római Villa Madamában tartott sajtótájékoztatón 2021. november 26-án (Fotó: EPA/Filippo Attili)