Antiszemitizmussal vádolja Izrael állam a Soros György által támogatott Amnesty Internationalt, miután a nemzetközi jogvédő szervezet által a minap közzétett jelentés apartheid jellegű rendszernek nevezte a zsidó államot a palesztinokkal szembeni bánásmódja miatt. A civil szervezet 300 oldalas riportja egyebek mellett arra a megállapításra jut, hogy Izrael a palesztinok szisztematikus elnyomásának intézményesített rendszerét teremtette meg, mivel „egy alsóbbrendű, nem zsidó rasszcsoportként tekint a palesztinokra, és eszerint is kezeli őket”.
Izrael még a jelentés hétfői publikálása előtt „hamisnak és elfogultnak” minősítette azt. Lior Haiat, az izraeli külügy szóvivője szerint egy sajtótájékoztatón kifejtette:
ismét arról van szó, hogy a civil szervezet „kettős mércét alkalmaz és démonizál, hogy kétségbe vonhassa Izrael létezésének legitimitását a zsidó nép hazájaként.
Az izraeli külügyminisztérium nem sokkal később közleményt is kiadott az ügyben, amelyben Haiat szavait megismételve azt is nyomatékosították, hogy „pontosan ezekből az összetevőkből épül fel a modern antiszemitizmus”.
Az Amnesty International jelentése egyébként az Egyesült Államokban működő zsidó szervezetek részéről is nagy felháborodást váltott ki, a Háárec című izraeli portál szerint a civil szervezet riportja csupán azt a célt szolgálja, hogy
táptalajt adjon az antiszemitáknak, akik megpróbálják aláaknázni a Közel-Kelet egyetlen demokráciáját”, miközben ezzel párhuzamosan a Dél-afrikai Köztársaság apartheid rendszerének szörnyűségeit is elbagatellizálják.
Azt egyébként a külügyminisztérium szóvivője is elismerte, hogy elsősorban az apartheid rendszerhez való hasonlítással van problémájuk. Felidézte, hogy az Amnesty mellett két másik jogvédő szervezet – az izraeli B’Tselem és a szintén Soros György támogatását élvező New York-i székhelyű Human Rights Watch – is az Amnestyéhoz hasonló vádakat fogalmazott meg Izraellel szemben, de ezekben a jelentésekben nem vontak párhuzamot az apartheiddel.
Az amerikai külügyminisztérium szintén elhatárolódott az Amnesty International kijelentéséről. Ned Price, a minisztérium szóvivője úgy fogalmazott: az, hogy Izraelt apartheid jellegű rendszernek nevezték, „olyan nyelvezet”, amelyet ők „sosem használtak volna”.