Elhúzódó háborúra számít Belgrád
Hét és fél hónappal az orosz–ukrán háború kirobbanása után döntött úgy Belgrád, hogy a Szerbiában gyártott fegyverek és katonai felszerelések ötödének az országban kell maradnia. Az erről szóló döntést a hatalmi koalíció pártjai hivatalosan nem indokolták, csak száraz tényként közölték azt.
Szerbiában a katonai felszerelés gyártásának gerincét hét nagy állami vállalat képezi, amelyek fegyverekkel, katonai felszerelésekkel, lőszerekkel és katonai technológiák fejlesztésével foglalkoznak. A Védelmi Minisztérium adatai szerint a balkáni ország 2021-ben ötszázmillió dollár értékben exportált fegyvert, ami harmadával több, mint 2020-ban.
A szerb elnök a minapi sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy saját kezűleg írta alá a rendeletet, amely szerint az országban gyártott katonai eszközök húsz százalékának Szerbiában kell maradnia.
A válságok idején emelik a harckészültséget, és feltöltik a készleteket
Az államvezetés döntése kapcsolatba hozható az orosz–ukrán háborúval, de az nem külpolitikai vonatkozású határozat. Nem rendkívüli, hogy nagy világválságok idején, akkor is, amikor nincs háború, emelik a harckészültséget, és feltöltik a katonai készleteket
– mondta a Szabad Európa Rádiónak a szerbiai Védelmi Minisztérium Köztájékoztatási Igazgatóságának volt vezetője, Petar Boskovic.
A mostani döntés nem meglepő, így reagált a határozatra Dragan Sutanovac. A korábbi védelmi miniszter megerősítette, hogy nem csak most nagy az érdeklődés a Szerbiában gyártott fegyverekre. Több mint egy évtizeddel ezelőtt is óriási volt a kereslet a katonai felszerelésekre, mindez 2007 és 2012 között történt, amikor még ő volt a tárcavezető. Mint fogalmazott, akkoriban a gyárak azt kérték az államtól, hogy engedélyezzék számukra, hogy az összes hazai gyártású felszerelést külföldre vihessék.
Sutanovac szerint a mostani döntéssel a szerb államvezetés azt akarja megakadályozni, hogy saját katonaságában lépjen fel fegyverhiány.
Az erről szóló rendelet biztonságpolitikai szempontok alapján született, összhangban a mostani geopolitikai helyzettel. Célja, hogy a termelés ne kerüljön külföldre, és megakadályozza a szerb fegyveres erők esetleges forráshiányát
– nyilatkozta a volt miniszter.