Több mint száz áldozata van már a hatósági fellépésnek Iránban

A biztonsági erők könyörtelen fellépése ellenére nem apadnak a tiltakozások.

Forrás: MTI2022. 10. 12. 18:04
Teherán, 2022. szeptember 20. Felgyújtott rendõrségi motorkerékpár ég az úttest közepén Teheránban 2022. szeptember 19-én. Az iráni fõvárosban tüntetõk vonultak utcára tiltakozásul annak a fiatal nõnek a halála miatt, aki az erkölcsrendészeti õrizetbevételt követõen halt meg. A 22 éves Masa Aminit azért tartóztatták le, mert nem viselte az elõírás szerint kötelezõ ruhadarabot, a muzulmán nõk haját eltakaró kendõt, a hidzsábot. MTI/AP/ Fotó: - Forrás: MTI/AP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már legkevesebb 108-an vesztették életüket Iránban a Mahsza Amini halála miatt egy hónapja kirobbant tiltakozásokkal szembeni hatósági erőszakban – közölte az Iráni Emberi Jogok (IHR) nevű, norvégiai székhelyű szervezet szerdán. Emellett 93 ember vesztette életét a biztonsági erők és a tüntetők közötti összecsapásokban a Szisztán-Beludzsisztán tartománybeli Záhedánban. Itt azért tiltakoztak, mert híresztelések szerint egy rendőr megerőszakolt egy lányt.

Iránban szeptember 16-án kezdődött országos tüntetéshullám, mert őrizetbe vétele után három nappal a kórházban életét vesztette a 22 éves Mahsza Amini. Aminit azért állította elő az erkölcsrendészet, mert nem viselte a nyilvános területen kötelező fejkendőt.

A biztonsági erők könyörtelen fellépése ellenére nem apadnak a tiltakozások.

Jogvédő szervezetek szerint különösen durván elnyomják a tüntetéseket az Irán északnyugati részén található Kurdisztán tartomány székhelyén, Szanandádzsban, ahonnan Amini származik. Az IHR-t vezető Mahmúd Amíri-Mogaddam azonnali beavatkozást követelt a nemzetközi közösségtől a további vérontás megakadályozása érdekében. Az aktivista rámutatott: az iráni hatóságok korlátozták az internethozzáférést, ami nehezíti a jogvédő szervezet munkáját.

Az IHR szerint Kurdisztánban legalább tizennégyen, Teheránban tizenegyen, Mazandaránban pedig huszonnyolcan vesztették életüket az előző hetekben. A lista nem teljes, mert az elmúlt három napban véres tüntetések zajlottak Szanandádzsban, amelyek áldozatairól egyelőre semmit sem tudni. A jogvédő szervezet úgy értesült, hogy a biztonsági erők kiskorúakat is őrizetbe vettek. 

 

Eközben több mint száz ember ellen emeltek vádat a megmozdulásokban való részvétel miatt 

 

– közölte az iráni igazságszolgáltatás.

Teheránban hatvan, Hurmuzgán tartományban pedig hatvanöt esetben indítottak bírósági eljárást. A NetBlocks nevű internetfigyelő csoport szerint a nap folyamán jelentős fennakadás volt az internetszolgáltatásban, az adatforgalom csaknem negyedével esett vissza, tekintetbe véve azt is, hogy ez rendszerint alacsonyabb szokott lenni a munka- és tanítási napokon. „Az incidens vélhetően tovább fogja korlátozni az információ szabad áramlását a tüntetésekről” – tette hozzá a NetBlocks.

Szemtanúk szerint a tüntetések miatt szerdán délben a készültségi rendőrség nagy erőkkel volt jelen Teheránban.

A fővárosban több megmozdulást tartottak aktivisták. Mintegy harminc nő – fejkendőjét tüntetőleg eltávolítva – „Halál a diktátorra!” jelszavakat skandált Ali Hamenei ajatollahra, az ország legfőbb vezetőjére utalva. A közelükben elhajtó autósok dudálással fejezték ki támogatásukat. Más nők csendes tiltakozásul megtagadták a fejkendő viselését, s a főváros egyetemein ismét tiltakozó akciók voltak. Jogászok pedig a teheráni ügyvédi kamara épületénél tüntettek „Nők, élet, szabadság!” jelszavakat skandálva.

Hamenei szerdán ismételten Irán külföldi ellenségeit vádolta „a szórványosnak” nevezett tüntetések szervezésével.

Juszuf Núri oktatási miniszter egyébként a nap folyamán első ízben hivatalosan is megerősítette, hogy iskoláskorú fiatalokat vettek őrizetbe a hatóságok a megmozdulásokon. A Sarg című iráni napilapnak nyilatkozva nem mondta, hány diákot állítottak elő, csupán azt, hogy nem börtönbe, hanem egy pszichiátriai központba kerültek.

Borítókép: Felgyújtott rendőrségi motorkerékpár ég az úttest közepén Teheránban 2022. szeptember 19-én. Az iráni fővárosban tüntetők vonultak utcára tiltakozásul annak a fiatal nőnek a halála miatt, aki az erkölcsrendészeti őrizetbevételt követően halt meg. A 22 éves Masa Aminit azért tartóztatták le, mert nem viselte az előírás szerint kötelező ruhadarabot, a muzulmán nők haját eltakaró kendőt, a hidzsábot (Forrás: MTI/AP)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.