Ha Brüsszelen múlik, az orosz–ukrán háború nem ér véget

Ukrajna elutasította Putyin tűzszüneti javaslatát, Brüsszel egyre fokozódó háborús retorikája pedig mindenkit elsöpörne, aki nem ért egyet a háború folytatásával.

2025. 05. 07. 13:58
Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnöke (balra) és Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke (Fotó: AFP)
Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnöke (balra) és Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét heves és pusztító támadás érte az ukrán fővárost: Oroszország rakétákat és drónokat vetett be Kijev ellen, súlyos károkat okozva több városrészben. A támadás következtében két ember életét vesztette, nyolcan pedig megsérültek – köztük négy gyermek is. A hatóságok közlése szerint a Sevcsenkivszkij kerületben egy ötemeletes lakóépület is találatot kapott; a romok alatt két holttestet találtak.

A csapás elsősorban lakóövezeteket ért, ezzel ismét a civil lakosságot sodorva veszélybe.

Vlagyimir Putyin orosz elnök néhány nappal korábban háromnapos tűzszünetet javasolt az orosz győzelem napi ünnepségek idejére. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonban egyértelműen visszautasította a kezdeményezést. Szerinte ez nem más, mint „színházi gesztus”, amely kizárólag arra irányul, hogy Oroszország enyhítse nemzetközi elszigeteltségét, és kedvezőbb diplomáciai helyzetet teremtsen magának.

Brüsszel háborús pszichózisban szenved

Április elején francia és brit katonai vezetők érkeztek Kijevbe, hogy előkészítsék az európai csapatok esetleges Ukrajnába küldését. A brüsszeli küldöttség célja a „hajlandók koalíciójának” katonai terveiről való egyeztetés volt, miközben az EU vezetői háborús hangulatot keltenek és fegyverkezésre készülnek. A háttérben egyre nyíltabb politikai szándék körvonalazódik – akár a háború árán is.

Brüsszel egyre harciasabb álláspontot képvisel az orosz–ukrán konfliktusban. Míg Magyarország és az Egyesült Államok a békés megoldást szorgalmazza, az EU fegyverkezésre és háborús készülődésre buzdít. Ursula von der Leyen 800 milliárd eurót akar fegyverekre költeni, Manfred Weber pedig Ukrajna feltétel nélküli támogatását követeli meg pártjától. Az Európai Néppárt minapi kongresszusán olyan döntéseket hoztak, melyek tovább fokoznák Ukrajna támogatását.

Korábban Brüsszel arra szólította fel az európai háztartásokat, hogy halmozzanak fel vészhelyzeti készleteket, ami tovább erősíti a háborús narratívát. Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője előzőleg bejelentette, hogy az EU tagállamai már Ukrajna lőszerigényének több mint felét biztosítják. Ez közel áll a Zelenszkij ukrán elnök által kért kétmillió lőszerhez. Kallas elégedettségét fejezte ki az elért eredményekkel kapcsolatban, ami szintén az unió háborús törekvéseit bizonyítja.

Az EU láthatóan a békés rendezés helyett a konfliktus eszkalálódására készül, ami aggodalomra ad okot Európa-szerte.

A háborúba Magyarországot is szeretnék belerángatni

Az Európai Néppárt vezetője békepárti álláspontjukért a magyarokat támadja, a háborúpárti és magyargyűlölő politikus azonban Ukrajnáért mindent megtenne. Manfred Weber a Tisza aláírásgyűjtéséről szóló kérdésre úgy felelt, az EPP álláspontja világos: minden lehetséges módon támogatják Ukrajnát.

Leader of Hungarian Tisza party and former government member turned opposition leader Peter Magyar (L) and President of the centre-right European People's Party (EPP) Manfred Weber react during a meeting with local press in a Budapest's hotel Hungary on June 14, 2024. Weber arrived to Budapest about the accession of the seven elected members of the European Parliament of the Tisza party. (Photo by Attila KISBENEDEK / AFP)
Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője és Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnöke (Fotó: AFP/Kisbenedek Attila)

Az Európai Néppárt jól láthatóan mindent megtenne Ukrajna támogatásáért, még akkor is, ha Európa jövőjét kockáztatja ezzel.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán az Európai Parlamentben arra figyelmeztetett, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök további támadásokat indíthat, ha Ukrajna nem a saját feltételei szerint kötne békét Moszkvával. A brüsszeli vezető háborúpárti felszólalásában újabb fegyverek küldéséről, a rezsicsökkentés ellen irányuló energiapolitikáról és Kijev soron kívül európai integrációjáról beszélt.

Orbán Viktor miniszterelnök ugyanakkor kemény hangvételben üzent Ukrajna és Brüsszel kapcsán.

Budapest, 2025. március 24.
Orbán Viktor miniszterelnök azonnali kérdésre válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2025. március 24-én.
MTI/Szigetváry Zsolt
Orbán Viktor miniszterelnök  (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

A kormányfő szerint Brüsszel célja, hogy Magyarországon ne maradhasson nemzeti elkötelezettségű kormány, hanem egy, az uniós érdekeket kiszolgáló vezetés kerüljön hatalomra. Úgy fogalmazott: az EU „rá akarja kényszeríteni” Magyarországot az ukrán uniós tagság elfogadására, valamint a háborús konfliktusba való bekapcsolódásra is.

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Brüsszel le akarja bontani a migráció elleni védelmi intézkedéseket, megszüntetné a multinacionális cégeket sújtó különadókat, továbbá felfüggesztené a gyermekvédelmi törvényt. Szerinte ezek „Brüsszel ügynökeinek” céljai, amelyekkel Magyarország szuverenitását próbálják aláásni.

Borítókép:Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnöke (balra) és Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke (Fotó: AFP) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.