A világ gazdaságilag legfejlettebb húsz országát tömörítő G20-csoport nem tudott megállapodni szombati indiai találkozóján a fosszilis üzemanyagok fokozatos kivezetéséről több olyan tagország ellenkezése miatt, amelyeknek jelentős bevételük van ilyen üzemanyagok exportjából. A tagországok gazdasági miniszterei azt tervezték előzőleg, hogy négynapos bambolimi értekezletük végén közös közleményt adnak ki, de a konszenzus hiánya miatt semmilyen szövegben nem tudtak megállapodni.
Egy közös közlemény tartalmazhatta volna például azt, hogy 2030-ra háromszorosára növelik a megújuló energiaforrások termelési kapacitását, vagy hogy a fejlett országok összeadnak évi százmilliárd dollárt a fejlődő országoknak a klímaváltozás hatásainak ellensúlyozására, vagy hogy megállapítanak valamit az ukrajnai háborúról, de egyikben sem tudtak megállapodni.
A csúcs elnöke, R. K. Szingh indiai energiaügyi miniszter arról adott ki saját közleményt a találkozó végén, hogy semmiben nem állapodtak meg egyhangúlag.
Borítókép: Nirmala Szitharaman indiai pénzügyminiszter (j3) érkezik a G20 pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek második napi ülésére a G20 soros elnökségét ellátó India Gandhinagar nagyvárosában 2023. július 18-án. (Fotó: MTI/AP/Adzsit Szolanki)