Sós víz folyik a csapból a dél-amerikai országban + videó

Az uruguayi kormány eltörölte a palackos vizeket érintő adókat, és több mint ötszázezer embernek biztosít palackozott vizet.

Magyar Nemzet
Forrás: The Guardian2023. 07. 15. 13:24
Uruguay 3,5 millió lakosának több mint fele nem jut tiszta csapvízhez, miután a főváros, Montevideo és környékének vízellátását biztosító egyetlen víztározóba az aszályos időszak miatt brakkvizet (félsósvizet) eresztettek. A lakosok palackos vizet használnak, a gazdák azonban tehetetlennek érzik magukat. (Fotó: The Messenger / Twitter)
Uruguay 3,5 millió lakosának több mint fele nem jut tiszta csapvízhez, miután a főváros, Montevideo és környékének vízellátását biztosító egyetlen víztározóba az aszályos időszak miatt brakkvizet (félsósvizet) eresztettek. A lakosok palackos vizet használnak, a gazdák azonban tehetetlennek érzik magukat. (Fotó: The Messenger / Twitter)
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Uruguay 3,5 millió lakosának több mint fele nem jut tiszta csapvízhez, miután a főváros, Montevideo és környékének vízellátását biztosító egyetlen víztározóba – a három éve tartó aszályos időszak miatt – a Rio de la Plata torkolatából származó brakkvizet (félsósvizet) eresztettek – hívta fel a figyelmet mások mellett a The Guardian brit napilap.

Szakértők szerint a helyzet még hónapokig fennállhat, leghamarabb a szeptemberi esőzésekkel csökkenhet a víz sókoncentrációja.

Egyesek már évekkel ezelőtt felhívták a figyelmet egy ilyen válságra, amikor rámutattak a Montevideo környékét ellátó tározó sérülékenységére.

A latin-amerikai viszonylatban magas jövedelmű Uruguay történelmileg bőséges vízkészletekkel rendelkezik. Azonban a készletek csökkenésére figyelmeztető szakemberek katasztrófával való fenyegetése sem volt elég az infrastruktúra fejlesztéséhez, hiába ígért a kormány 210 millió dolláros beruházást, azt végül elhalasztották.

José Mujica, Uruguay 2010 és 2015 között szolgáló elnöke elismerte felelősségét. „Mindannyian elaludtunk” – fogalmazott.

Adrián Pena korábbi környezetvédelmi miniszter szerint minden politikai párt felelős a kialakult helyzetért, és hogy nem helyezték előtérbe a vízgazdálkodást érintő beruházásokat.

A háromévnyi aszályos időszak miatti félsósvízzel történő tározófeltöltés májusban oda vezetett, hogy a keverék elérte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által ajánlott maximális nátrium- és kloridszintet. Mostanra pedig ennek már a kétszeresét is meghaladta, ami „visszataszító” ízt adott a víznek, komoly egészségügyi aggályokat is felvetve. A sós víz fogyasztása ugyanis felgyorsítja az anyagcserét, növelve a folyadékleadást, és megterhelve a veséket; mindezzel akár görcsöt, eszméletvesztést és agykárosodást okozva.

Az uruguayi hatóságok szerint azonban a különböző összetevőket tartalmazó víz annak csak ízét és szagát befolyásolja, és „nem feltétlenül jelent veszélyt a legtöbb ember egészségére”. 

Néhány veszélyeztetett csoportot, mint a csecsemőket, terhes nőket és a rossz egészségi állapotban lévőket mégis óva intettek a csapvíz fogyasztásától.

Az uruguayi lakosok helyzetét nehezíti, hogy a szakemberek is eltérő véleményt fogalmaznak meg. Álvaro Mombrú, a Köztársasági Egyetem kémia karának dékánja már nem ajánlja a csapvizet fogyasztásra, míg kollégája, Arturo Briva, az orvosi kar dékánja szerint „ a víz még biztonságosnak tekinthető”.

Egy májusi felmérés szerint az érintett területen élők nagyjából fele csökkentette a csapvízfogyasztást, 35 százalékuk pedig teljesen felhagyott annak fogyasztásával.

A kormány eltörölte a palackos vizeket érintő adókat, és bejelentette, hogy több mint ötszázezer embernek ingyenesen biztosít palackozott vizet.

Sok uruguayi szerint Luis Lacalle Pou jelenlegi jobbközép elnök és kormánya ugyan jól kezelte a koronavírus-járványt, azonban „túl lassan reagált” a jelenlegi válságra, és túlságosan bízik az őszi esőzésekben.

 

Borítókép: Uruguay 3,5 millió lakosának több mint fele nem jut tiszta csapvízhez, miután a főváros, Montevideo és környékének vízellátását biztosító egyetlen víztározóba az aszályos időszak miatt brakkvizet (félsósvizet) eresztettek. A lakosok palackos vizet használnak, a gazdák azonban tehetetlennek érzik magukat. (Fotó: The Messenger / Twitter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.