Svájc június 15–16-ra tűzte ki a békekonferenciát, melyen az olaszországi találkozójuk után a G7-országok több vezetője is részt kíván venni, de sem Joe Biden, sem alelnöke Kamala Harris nem tervezi, hogy ott lesz – közölték belső forrásokra hivatkozva névtelenül amerikai tisztviselők, írta meg a Bloomberg.
Vlagyimir Putyin orosz elnököt nem hívták meg, és más nemzetek vezetői is azt tervezik, hogy kihagyják a találkozót.
Biden a tervek szerint a dél-olaszországi G7-csúcstalálkozó után repül Los Angelesbe a június 15-i adománygyűjtésre. Ott a hollywoodi színészek mellett Barack Obama volt elnök és az amerikai sztárműsorvezető, Jimmy Kimmel is csatlakozik hozzá. A döntés aláhúzza, hogy Biden még inkább kampányüzemmódba kapcsol. A novemberi választások előtt megpróbálja ledolgozni Donald Trump korábbi elnök közvélemény-kutatási előnyét a kulcsfontosságú ingadozó államokban.
Biden döntése egy szélesebb körű pesszimizmust is tükröz a konferenciával kapcsolatban, mutatott rá a Bloomberg. A békekonferencia ötlete Volodimir Zelenszkij januári svájci látogatásán fogalmazódott meg.
Az Egyesült Államok nélkül mintegy 70 ország vesz részt valamilyen szinten a csúcstalálkozón, köztük Justin Trudeau kanadai miniszterelnök és Olaf Scholz német kancellár, és valószínűleg ott lesz Kisida Fumio japán miniszterelnök is.
Kína távolmaradása azonban valószínűleg csalódást fog okozni Zelenszkijnek. Pekinget a Moszkvával való szoros kapcsolata miatt régóta kulcsfontosságúnak tekintik a folyamat szempontjából, de eddig a csúcstalálkozót megelőző legtöbb találkozót kihagyta.
Kína és az úgynevezett globális dél számos más országa szorgalmazta, hogy Oroszország is vegyen részt a békefolyamatban. Ukrajna és szövetségesei azonban nem kívánnak együttműködni Moszkvával mindaddig, amíg nem születik széles körű megállapodás a jövőbeli békerendezést meghatározó elvekről. A svájci csúcstalálkozót eredetileg ennek a célnak az első lépéseként tervezték.
A konferenciát szervező diplomaták a részvétel kiszélesítésére törekedve szűk körű célokra, például a nukleáris biztonságra és a fogolycserére összpontosítottak. Ezek a pontok alulmúlják Ukrajna béketervét, amely az orosz csapatok kivonását és jövőbeli biztonsági garanciákat követeli.
Oroszország arra is ösztönzi az ázsiai, afrikai és dél-amerikai országokat, hogy maradjanak távol a konferenciától. Vlagyimir Putyin elnök, Szergej Lavrov külügyminiszter és más tisztviselők több tucat országból – Indiától az apró Comore-szigetekig – találkoztak és hívták fel tárgyalópartnereiket azzal a nyilvánvaló céllal, hogy megakadályozzák a svájci konferencián való részvételt, derül ki egy a Bloomberg által látott diplomáciai feljegyzésből.
Lavrov ugyanezzel a céllal kereste meg a moszkvai nagyköveteket is a feljegyzés szerint, és a BRICS-országok és szövetségeseik külügyminisztereinek június 10–11-i találkozója megpecsételné ezt az erőfeszítést.
Zelenszkij csütörtökön úgy jellemezte Moszkva akcióját a csúcstalálkozó meghiúsítására, mint „az orosz diplomácia és a külföldi hírszerzés legfontosabb célját a közeljövőben”.