A teljes muszlim világot megrázta az utolsó vacsora párizsi paródiája + videó

Irán és Irak, de a világ vezető szunnita iszlám intézménye is tiltakozik, mert sértően ábrázolták Jézus Krisztust az olimpiai megnyitóünnepségen.

2024. 07. 30. 19:02
Leonardo Da Vinci Az utolsó vacsora című festményének másolata Fotó: AFP/Belga/Maarten Weynants
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iráni külügyminisztérium beidézte a francia nagykövetet, az ok a 2024. évi nyári olimpiai játékok Párizsban tartott megnyitóján Jézus Krisztus sértő ábrázolása – jelentette az iráni média. 

A muszlimok Isten prófétájaként tisztelik Jézust. Jézus Krisztus ábrázolása Párizsban teljesen sértő volt, és átlépett minden vörös vonalat

– hangsúlyozta Irán kulturális és iszlám útmutatásért felelős minisztere.

A ceremónián Leonardo da Vinci Az utolsó vacsora című művét mutatták be, drag queenekkel és egy transznemű modellel, DJ-vel olyan pózokban, amelyek az utolsó vacsora ábrázolására emlékeztettek, vagyis az utolsó étkezésre, amelyet Jézus állítólag az apostolaival elfogyasztott. A kritikusok azzal vádolták a szervezőket, hogy támogatják a homoszexualitást és a szexuális devianciát. 

A megnyitó olyan elemeket tartalmazott, amelyeket világszerte a vallási érzelmekkel szembeni tiszteletlenségként kritizáltak.

Az iraki egyházak még fel is jelentették az olimpia megnyitóját, ezzel csatlakoztak a nemzetközi vallási testületekhez, hogy elítéljék a párizsi olimpia nyitóünnepségének vitatott szakaszát.

A párizsi olimpia megnyitóján történtek szégyenletesek és a keresztény vallás megcsúfolása

 – áll az iraki káldeus katolikus egyház közleményében. Egyes katolikus csoportok és a francia katolikus egyház püspöki konferenciája ugyancsak elítélték a „gúnyjeleneteket”.

Az olimpiai játékok célja, hogy az embereket szeretetben, tiszteletben és együttműködésben hozza össze, nem pedig sebzésben és megosztottságban – tette hozzá az iraki egyház. Louis Raphael Sako bíboros, Irak legfelsőbb keresztény vezetője és a káldeus katolikus egyház pátriárkája „kiáll a francia egyház és annak püspöki gyűlése mellett” – fogalmaznak közleményükben. Benedictus Younan Hanno, a Moszuli Szír Katolikus Egyház érseke egyenesen böjtre szólította fel gyülekezetét, tiltakozásul a történtek miatt.

A keresztény oldalról érkező kritika mellett muszlim részről nemcsak az irániak tiltakoztak: a muszlimoknak összességében „nem jött be” a párizsi megnyitó. Az Al-Azhar, a világ vezető szunnita iszlám intézménye például határozottan elítélte azokat a jeleneteket, amelyek Isa prófétát (Jézus Krisztust) tiszteletlenül és sértőn ábrázolják az idei olimpiai játékok párizsi megnyitóján. A Krisztust érintő sértő jeleneteket „meggondolatlan szélsőségességnek és barbárságnak” nevezték.

Az Al-Azhar hangsúlyozta, hogy abszolút elutasít minden olyan cselekedetet, amely sérti vagy lealacsonyítja Isten prófétáit és hírnökeit, és kijelentette, hogy minden őket célzó sértés gyalázatos cselekedet.

Az Al-Azhar kiemelte, hogy a jeleneteket, amelyek globális felháborodást váltottak ki, bírálták a vallási érzelmek és a magas erkölcsi értékek iránti érzéketlenségük miatt. Aggodalmának adott hangot az ilyen sértő ábrázolások tágabb következményei miatt, óva intve attól, hogy a globális eseményeket felhasználják a „vallássértések” széles körben való elfogadtatására.

Az ilyen tiszteletlen képek népszerűsítése megnyithatja az utat a homoszexualitás és a transzneműség mint romboló és szégyenletes betegségek terjesztése előtt, amelyek veszélyeztetik az erkölcsi és vallási értékeket

 – figyelmeztetett az intézmény. Az Al-Azhar egységre szólított fel a vallás aláásását célzó deviáns irányzattal való szembenézésben. Korábban a Közel-Keleti Egyházak Tanácsa és az egyiptomi Evangélikus Közösség is elítélte az ominózus jeleneteket, amelyeket a keresztény szentségek gúnyolódásának tekintettek.

Lényegében tehát a világ minden tájáról származó konzervatív vallási vezetők is helytelenítették a szóban forgó „előadást”, amelyek szerintük gúnyt űzött a kereszténységből.

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője is hasonló értékelést adott. Eközben a párizsi olimpia szervezői bocsánatot kértek mindenkitől, akit megsértett Leonardo da Vinci Az utolsó vacsora című csoportképe a megnyitóünnepség alatt.

Soha nem állt szándékunkban tiszteletlenséget tanúsítani egyetlen vallási csoporttal szemben sem

 – mondta Anne Descamps, a Párizs 2024 szóvivője, megjegyezve, hogy „a közösségi toleranciát akarták ünnepelni”. Descamps hozzátette: elnézést kér mindenkitől, aki bizonyos jeleneteket sértőnek talált, hangsúlyozva, hogy nem állt szándékában senkit megbántani. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) közölte, hogy tudomásul veszi a Párizs 2024 Szervező Bizottsága által adott magyarázatot, és üdvözölte azt.

Borítókép: Leonardo Da Vinci Az utolsó vacsora című festményének másolata (Fotó: AFP/Belga/Maarten Weynants)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.