Saját csapdájába eshet Európa, ha az orosz–ukrán háborúban át akarja venni az Egyesült Államok szerepét

Két út létezik: eladósodással járó eszkalációs és polgárháborús veszély, valamint a béke.

2024. 07. 23. 4:52
A Ukrainian serviceman of the 24th Mechanized Brigade prepares shells to fire a 155mm M-109 'Paladin' howitzer towards a Russian position on the front line near Chasiv Yar, Donetsk region, on July 20, 2024, amid the Russian invasion of Ukraine. (Photo by Handout / Press service of the 24th Mechanized Brigade / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / Press service of the 24th Mechanized Brigade" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan biztos befutónak várják Donald Trumpot az amerikai elnökválasztáson, pedig november még messze van. Akkor is igaz ez, ha Trump győzelmére már az ellene megkísérelt merénylet után sokan megtették a tétjeiket, és akkor is, ha Joe Biden visszalépett az elnökjelöltségtől és maga helyett Kamala Harrist ajánlotta.

A nagyobb esély most kétségtelenül Trump neve mellett csillog. Bár Amerika most a demokratákra figyel, érzi ezt mindenki, és nem csak az Egyesült Államokban. Volodimir Zelenszkij például mintha tudathasadásban szenvedne, mert egyszerre sürgeti az újabb fegyverszállítmányokat és a béketárgyalásokat. Trump és alelnökjelöltje, J. D. Vance persze már többször utalt rá, hogy Trump győzelme esetén megszűnik az Egyesült Államok részéről Ukrajna támogatása, ez pedig Ukrajnát értelemszerűen arra készteti, hogy tárgyaljon Oroszországgal a békéről. 

Európa ugyanakkor bajban van, ami a háborúpárti brüsszelitákra nézve egyre nagyobb. Brüsszel ugyanis könnyen magára maradhat az orosz–ukrán háborúban.

Ne tévesszen meg senkit, hogy a NATO milyen kiadásokat tervez, ezeknek a felhasználásáról ugyanis jobbára csak egy évre döntöttek. Trumpnak pedig elnökként lenne hatása a NATO vezetésére arra vonatkozóan, hogy csökkentsék vagy teljesen blokkolják az Ukrajnának szánt haditámogatást. Ha pedig ez a forgatókönyv érvényesül, akkor Európának – legalábbis vezetői eddigi háborúpárti nyilatkozatai alapján – be kell töltenie azt az űrt, amit az amerikai kihátrálás hagy maga után a finanszírozás terén. 

Nemzetközi szakértők egyöntetűen azt mondják, hogy Trump visszatérésének egyre reálisabbá váló lehetősége fenyegeti azt az Európát, amely eddig a Biden-adminisztráció kottájából muzsikált. Ráadásul a legutóbbi európai parlamenti választásokon kiderült, hogy az európai választók sem azt a zenét szeretnék, amit eddig a brüsszeliták játszottak. Nekik azonban az európai választók üzenete nem volt elég, ahogyan a Trump elleni merényletkísérlet sem. Bidennek kellett visszalépnie, hogy megértsék: szorul a hurok.

Trump egyre erősödő helyzete már most arra sarkallja tehát az európai vezetést, hogy még jobban támogassa Ukrajnát akkor, ha az Egyesült Államok Ukrajnának nyújtott támogatása csökkenni kezd, elapad. 

Erre azonban már csak olyan eddig nem látott, speciális finanszírozási módokkal lenne képes a kontinens, amely a közös felelősség mellett magában hordozza a közös eladósodás veszélyét is.

Borítókép: A 24. Gépesített Brigád ukrán katonája lövedékeket készít elő, hogy egy 155 milliméteres M–109 Paladin tarackból kilőjön egy orosz állást a frontvonalon (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.