Hatással van-e a mobiltelefonok iskolai tilalma a tanulók teljesítményére és szociális jólétére? Az Augsburgi Egyetem iskolapedagógiai tanszékének kutatói ezt a kérdést vizsgálták, az eredmények pedig alátámasztották azt, amit ma már egyre több európai országban felismertek. A kutatás során az augsburgi kutatók öt nagy tanulmányt hasonlítottak össze Norvégiából, Spanyolországból, a Cseh Köztársaságból, Angliából és Svédországból.
A németek is elismerik, hogy szükség van a telefonok kitiltására az iskolákból
A mobiltelefonok betiltása az iskolákban javíthatja a társadalmi légkört és növelheti a tanulási teljesítményt, ezt pedig egy új tanulmány is alátámasztotta Németországban. Különösen az idősebb diákoknak kell megtanulniuk az okostelefonok helyes használatát.

Ezek mindegyike egyöntetűen arra a következtetésre jutott, hogy az okostelefonok betiltása mérhetően pozitív hatással van a tanulók szociális jólétére. Mivel a szociális légkör kulcsfontosságú a sikeres tanulás és tanítás szempontjából, feltételezhető, hogy ezek a pozitív hatások hosszú távon is megerősödnek. Az inézkedés a tanulók tanulási teljesítményére is hatással van.
A két augsburgi tudós beszámolója szerint ezt számos tanár tapasztalata is megerősíti, akik szerint a tilalommal biztonságosabbá is válhatnak az iskolák, mivel visszaszorítja az úgynevezett cyberbullying jelenséget. Az iskolákban ugyanis gyakran előfordul, hogy a diákok videóra veszik egymás megszégyenítését, majd azt a közösségi médiában nyilvánossá teszik.
A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a mobiltelefonok puszta betiltása oktatási támogatás nélkül nem sokat ér. Fontos, hogy a gyerekek és fiatalok megtanulják, hogyan kell felelősségteljesen használni a technológiát. Ezért azt javasolják, hogy a tiltást mindig olyan oktatási intézkedésekkel kell kombinálni, amelyek elősegítik a tanulók médiakészségét. Ahogy a tanulók idősebbé válnak, a mobiltelefonok használatának a saját felelősségükre kell történnie.
További Külföld híreink
Az UNESCO és az ENSZ 2023-as jelentése szerint az okoseszközök túlzott használata bizonyítottan összefügg az oktatási teljesítmény romlásával, csökkenti a koncentrációs képességet, sőt negatívan hat a gyermekek érzelmi stabilitásra is, ezért az okostelefonok használatának korlátozását javasolják a világ valamennyi iskolájában.
Az Európai Unió tagállamai közül Franciaország, Svédország, Hollandia, Olaszország, Szlovákia és Románia, valamint az Egyesült Királyság már határozott lépéseket tett a mobiltelefonok kiszorítására az iskolákból. Svédországban a romló PISA-eredmények miatt döntött a mobiltelefon-mentes iskolák mellett, Németországban pedig szintén a gyenge iskolai teljesítmény miatt szorgalmazzák az intézkedést.
Mint kiderült, pozitívak az első tapasztalatok Franciaországban, ahol egyelőre kísérleti jelleggel, mintegy kétszáz iskolában vezették be a mobiltelefonok tilalmát. Egy, a TikTok közösségimédia-platformon látható televíziós bejátszásban több diák is egyetértésének adott hangot az új szabállyal kapcsolatban.
A francia kormány az intézkedést már 2025 januárjától kiterjesztené minden francia iskolára – írja a Le Monde francia napilap. Túl nagy jelentőségre tettek szert a mobiltelefonok a gyermekek életében, és sok mindent háttérbe szorítottak – indokolta a lépés szükségességét a Le Figaro francia napilapnak adott interjújában az Emmanuel Macron francia elnök megbízásából a témában készült tudományos jelentés egyik szerzője, Amine Benyamina professzor. Benyamina szerint tisztességtelen csak a szülők vállára helyezni a felelősséget a gyerekek mobilhasználatáért, és a mobilok, illetve az azokon hozzáférhető tartalmak hatását az alkoholhoz és a drogokhoz hasonlította.
A szakértők a mobiltelefonok teljes mellőzését javasolják 11 éves korig, a közösségi oldalak használatát pedig csak 15 éves kortól engedélyeznék.
Borítókép: Egyre több országban tiltják ki a tantermekből a mobiltelefonokat (Fotó: AFP)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Donald Trump több amerikait akar látni a felsőoktatásban
Legfeljebb a hallgatók 15 százaléka lehetne külföldi.

Németország hét új dandárt állít fel az orosz veszély miatt
Németország tovább fegyverkezik.

Donald Trump nem támogat új szankciókat Oroszország ellen
Ha sikerül közel kerülni egy megállapodáshoz.

Robert Fico és Alice Weidel is felszólal a CPAC Hungaryn
A budapesti patrióta seregszemle minden korábbinál szélesebb nemzetközi összefogást mutat fel.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Kocsis Máté keményen odaszólt Magyar Péternek

Ukrán kémbotrány: bemutatjuk a milliárdost, aki bevásárolta Ruszin-Szendi Romuluszt a Tisza Pártba

Közeleg az éjjel, amely Európa főboszorkánya szerint nagy hatással lesz az emberek érzelmeire

Fény derült a titokra: ezért adta a Fradi edzője a vezérszurkolónak a bajnoki aranyérmét! (VIDEÓ)

Klopp mindenkit megvezetett, hátsó szándékkal látogatta meg Szoboszlaiékat

Micsóda nyitónap, két magyar arany: Rasovszky Kristóf is Európa-bajnok

Bognár György három díjat is átvehetett, ezt kihasználva üzent Kubatov Gábornak

Gyász: ütközött a kapussal, elhunyt az NB III-as csapat fiatal labdarúgója

Elképesztő fotók: így fog kinézni a parajdi sóbánya a vízbetörés után

Szalahék maradnak, de Szoboszlai Dominikék edzőjét elviszi a nagyot bukó holland óriás

Megdöbbentő bejelentés érkezett a Covid-19 vakcinákról

Saját kapusával ütközött, ebbe halt bele a 18 éves focista
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Donald Trump több amerikait akar látni a felsőoktatásban
Legfeljebb a hallgatók 15 százaléka lehetne külföldi.

Németország hét új dandárt állít fel az orosz veszély miatt
Németország tovább fegyverkezik.

Donald Trump nem támogat új szankciókat Oroszország ellen
Ha sikerül közel kerülni egy megállapodáshoz.

Robert Fico és Alice Weidel is felszólal a CPAC Hungaryn
A budapesti patrióta seregszemle minden korábbinál szélesebb nemzetközi összefogást mutat fel.