Ferenc pápa: Hálát kell érezni a közös teremtett világért

A környezetvédelemről, a nők szerepéről és a tanulás céljáról tartott beszédet Ferenc pápa szombaton a belgiumi Leuveni Katolikus Egyetem diákjainak.

Forrás: MTI2024. 09. 28. 19:57
Ferenc pápa a Leuveni Katolikus Egyetem hallgatóival tartott találkozón (Fotó: AFP)
Ferenc pápa a Leuveni Katolikus Egyetem hallgatóival tartott találkozón (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyházfő az 1425-ben alapított egyetem 600. évfordulójának megünneplésére érkezett az egyetem frankofón campusára, Louvain-la-Neuve-be. Beszéde a környezeti és társadalmi átalakulással foglalkozó mintegy ötven diák és fiatal tudós közötti találkozó keretében hangzott el. 

A diákok a látogatást megelőzően levelet küldtek a Vatikánba, amelyben olyan témáról tettek fel kérdéseket a környezeti és társadalmi átmenethez kapcsolódóan, mint az ökológiai szorongás, a társadalmi és környezeti válságok filozófiai és teológiai gyökerei, a társadalmi egyenlőtlenségek, a nők szerepe és a szolidaritás. Beszédében a pápa a kereszténység és az ökológia kapcsolatáról azt mondta: a keresztény hit az egész emberiség közös otthonával összefüggésben a hálán, a küldetésen és a hűségen alapul. 

Hálát kell érezni a közös teremtett világért, amelyben nem urak, hanem vendégek és zarándokok vagyunk. Aki gondoskodik rólunk, az az Isten, aki e Földet teremtette

 – hangsúlyozta. 

Azt mondta, a keresztény ember küldetése a világban az, hogy megőrizze a teremtett Föld szépségét és tovább művelje, fejlessze azt a jövő érdekében. Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy mindez nem járhat sikerrel ha a gőg, az erőszak és a rivalizálás megmarad az emberi tudatban. 

Véleménye szerint a probléma forrása az emberi természet, „a mindig a gazdasági érdekeiket előtérbe helyező befolyásosok arrogáns közönye”, mert ebből fakad az ökológiai kérdés drámai sürgetése is.

Amíg ez a helyzet, addig minden felhívást elhallgattatnak, vagy csak annyiban hallgatnak meg, amennyiben az a piaci érdekeiknek megfelel. És amíg ez az érdek a legerősebb, addig közös teremtett világunk igazságtalanságot szenved. A teremtett világ ajándékának szépségéért felelősséget kell vállalnunk, a Földön mi csak házigazdák vagyunk, nem önkényurak

 – szögezte le. 

Választani kell a természet manipulálása vagy annak művelése között, és ez választás belső világunkat is érinti

– tette hozzá. 

A nők szerepéről az egyházban Ferenc pápa úgy fogalmazott: az erőszak és az igazságtalanság súlya itt nagy, csakúgy, mint az ideológiai előítéleteké. Felhívta a figyelmet arra, hogy az egyház Isten népe, nem pedig egy multinacionális vállalat. 

Isten népében a nők leányok, nővérek és anyák, ahogy a férfiak fiúk, fivérek és apák. Ezek azok a kapcsolatok, amelyek kifejezik, hogy Isten képmása vagyunk, férfi és nő együtt és nem külön-külön. Valójában a nők és a férfiak személyek, kezdettől fogva arra hivatottak, hogy szeressenek és szeretve legyenek

 – jelentette ki. 

Azt hogy mi jellemzi a nőt, és mi a nőies, nem a konszenzus vagy az ideológiák határozzák meg, a méltóságot pedig egy olyan eredendő törvény garantálja, amelyet semmilyen emberi törvény nem írhat felül vagy vehet el, mondta. 

E közös és megosztott méltóság alapján a keresztény kultúra különböző kontextusokban mindig megújuló módon dolgozza ki a férfiak és a nők hivatását és küldetését, valamint kölcsönös létüket a közösségben. Nem egyik a másik ellen, ellentétes igényekkel, hanem egyik a másikért

– tette hozzá. 

Az oktatás és tanulás céljáról Ferenc pápa azt mondta: a tanulás az önismerethez vezető út, aminek oka és célja van, és ezeknek helyeseknek kell lenniük, mert az ember életének iránya függ tőlük. Figyelmeztetett, hogy a tanulás eredménye nem lehet az, hogy az ember „árucikké” váljon. 

Nem azért élünk, hogy dolgozzunk, hanem azért dolgozunk, hogy éljünk; ezt könnyű kimondani, de el kell köteleznünk magunkat amellett, hogy ezt következetesen a gyakorlatban is megvalósítsuk

 – hangsúlyozta. 

Az egyházfő szerint a tanulás értelme, hogy az ember képes legyen másokat nevelni és szolgálni, és tudását a közjó szolgálatába állítsa. Ferenc pápa szombat délelőtt a koekelbergi Szent Szív-bazilikában tartott beszédet, és ebben ismét az egyházon belüli szexuális visszaélések belga áldozataihoz fordult, mint már korábban. 

A visszaélések szörnyű szenvedést és sebeket okoznak, és a hit útját is aláássák

 – mondta a pápa a templomban összegyűlt híveknek. 

Az erőszak egyik gyökere a hatalommal való visszaélésből ered, amikor a birtokunkban lévő pozíciót arra használjuk, hogy másokat eltiporjunk vagy manipuláljunk – tette hozzá, megfogadva, hogy a katolikus egyház tanulni fog az áldozatoktól.

Borítókép: Ferenc pápa a Leuveni Katolikus Egyetem hallgatóival tartott találkozón (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.