Egy 18 hónapos konfliktus Szudánban azáltal idézett elő éhínséget, hogy ellehetetlenítette az élelmiszerellátási-láncot, és megakadályozta a humanitárius segítségnyújtást. Az időjárási szélsőségek, például az áradások, szintén szerepet játszottak az élelmiszerhiány súlyosbodásában. A világ éhínségének felmérésére az élelmiszer-biztonsági szakértői és elemzői kockázatelemzést végeztek konfliktusok, gazdasági és természeti tényezők alapján.
Megállapították, hogy 22 éhínségi gócpont van a világon, ahol az élelmiszer-bizonytalanság várhatóan romlani fog 2024 novembere és 2025 májusa között.
Szudán, Dél-Szudán, Mali, Palesztina és Haiti a legmagasabb kockázati kategóriába kerültek, ami azt jelenti, hogy éhínséggel vagy annak kockázatával néznek szembe,
Az emberek extrém élelmiszerhiányt tapasztalnak, és példátlanul tartós éhezést szenvednek el
– mondta Qu Dongyu, a FAO főigazgatója.
Szudánban háború dúl a szudáni hadsereg és a félkatonai erők között, amely 18 hónapja tart, és a világ egyik legsúlyosabb humanitárius válságát okozta.
A jelentés szerint a háború eszkalálódása további tömeges kitelepítést idézne elő, és súlyosbítaná a regionális humanitárius válságot, növelve a határokon átnyúló migrációt Csádba, Dél-Szudánba, Egyiptomba, Líbia, Etiópiába és a Közép-afrikai Köztársaságba.
Palesztinában, Szudánban, Haitin és Malin is további éhínség várható, ha nem történik sürgősen valamiféle humanitárius akció
– mondta Aurélien Mellin, a FAO vészhelyzeti és rehabilitációs tisztviselője.
Az elemzés Csád, Nigéria, Mozambik, Libanon, Mianmar, Szíria és Jemen országait is nagyon magas kockázatú gócpontként határozta meg.
Két ország – Namíbia és Lesotho – először jelenik meg az éhínségi gócpontok listáján az időjárási események negatív hatása és a jelentős mezőgazdasági nehézségek miatt. A harmadik legmagasabb kategóriába tartozó egyéb országok:
Kenya, Niger, Burkina Faso, Etiópia, Malawi, Szomália, Zambia és Zimbabwe.
Borítókép: Egy élelmiszerbank munkatársai, a szükséges élelmiszerek rendszerezése közben (Fotó: AFP)