Kína légiereje bemutatta hatodik generációs vadászgépét + videó

Kína újabb mérföldkőhöz érkezett a légitechnológiai fejlesztések terén: hatodik generációs vadászgépe első tesztrepülését teljesítette. A lenyűgöző, farok nélküli kialakítású repülőgépről készült videók és képek gyorsan terjedtek a közösségi médiában, ahol a J-20-as vadászgép kísérte. A bemutató időzítése sem véletlen: a repülés Mao Ce-tung születésnapján történt.

2024. 12. 28. 11:02
Illusztráció.
Illusztráció. Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína bemutatta új hatodik generációs vadászgépét, amely első tesztrepülését teljesítette december 26-án, Csengtu városa fölött. A látványos repülés során a futurisztikus, farok nélküli kialakítású repülőgépet a jelenleg szolgálatban álló J-20-as ötödik generációs vadászgép kísérte, amely a teszt során „üldöző repülőként” működött. 

Egy kínai gyártmányú ötödik generációs J-20 lopakodó vadászgép. A hatodik generációs repülőgépek az ötödik generáció továbbfejlesztett változatai.
Egy kínai gyártmányú ötödik generációs J-20 lopakodó vadászgép. A hatodik generációs repülőgépek az ötödik generáció továbbfejlesztett változatai
(Fotó: AFP)

A tesztrepülésről készült képek és videók a kínai közösségi média platformokon terjedtek el, és hamar nemzetközi figyelmet kaptak. A bemutatót elemzők szerint szándékosan időzítették Mao Ce-tung születésnapjára, amely Kínában fontos nemzeti évforduló.

Technológiai újítások a vadászgépen

Az új vadászgép farok nélküli kialakítása kiemeli a lopakodóképességét és a fejlett irányítástechnológiát, amely mesterséges intelligenciát alkalmazhat a stabil repülés érdekében. A hatodik generációs repülőgépek az ötödik generáció továbbfejlesztett változatai, amelyek még fejlettebb lopakodóképességgel, mesterséges intelligenciával támogatott irányítással és megnövelt harci hatékonysággal rendelkeznek.

A bemutatóval Kína ismét demonstrálta, hogy légierejének technológiai fejlődése nemzetközi szinten is jelentős. 

Korábban a Zhuhai Airshow-n már bemutatták a J-35A és a J-15T ötödik generációs vadászgépeket, most azonban a hatodik generációs modell debütált.

Az időzítés jelentősége

A bemutató időzítése az elemzők szerint nem véletlen. Kelly Grieco, a Stimson Center szakértője szerint Kína ezzel egyértelmű jelzést küldött a világ számára. A tesztrepülést ráadásul nappal, jól láthatóan hajtották végre, ami szokatlan az ilyen fejlesztések esetében. Grieco szerint ez a lépés akár válasz is lehet az Egyesült Államok légierőjének drónfejlesztéseire, amelyek a jövőben nagyobb hangsúlyt kaphatnak a pilóta nélküli technológia terén.

Az Egyesült Államokban a hatodik generációs vadászgépek fejlesztése az úgynevezett Next-Generation Air Dominance (NGAD) programban zajlik, amely az F-22 Raptor leváltására irányul. Azonban a projekttel kapcsolatban több bizonytalanság is felmerült, például a magas költségek és a technológiai kihívások miatt.

Kína mostani bemutatója egyértelműen kihívást jelenthet az Egyesült Államok számára, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a J-20-as vadászgép első repülését 2011-ben egy szintén szimbolikus időpontban, Robert Gates amerikai védelmi miniszter kínai látogatásakor hajtották végre.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.