Justin Trudeau, Kanada miniszterelnöke és a Liberális Párt vezetője, hétfőn bejelentette lemondását a párt éléről és a miniszterelnöki posztról is.
A liberális körök által favorizált politikus 2015-ben került hatalomra, távozásával azonban a Liberális Párt helyzete is egyre mélyebbre süllyed. Jelenleg azonban a kutatások szerint még a liberális szavazók hetven százaléka is támogatja a lemondását, a konzervatív szavazóknak pedig közel kilencven százaléka, írta a Geopolitics.
A Liberális Párt támogatottsága továbbra is a történelmi mélypont közelében, húsz százalékon áll, míg a Konzervatívok 46 százalékkal vezetnek. A felmérésből az is kiderül, hogy a kanadaiak 57 százaléka még Trudeau távozása esetén sem gondolkodik azon, hogy a liberálisokra szavazzon – állapította meg a közvélemény-kutató.
„Tízből majdnem négy kanadai (38 százalék) egyest ad Trudeau-nak, amikor a miniszterelnökként nyújtott általános teljesítményét értékeli. Mindössze négy százalékuk ítéli azt kiválónak” – állapította meg a tanulmány.
Justin Trudeau kormányzása az utóbbi években komoly bel- és külpolitikai kihívásokkal nézett szembe. Bár az infláció novemberben két százalékkal csökkent, a növekvő munkanélküliség és az alacsony termelékenység továbbra is aggasztó problémát jelent Kanadának.
Kanada gazdasági helyzete egyre nagyobb feszültséget kelt. Az OECD legrosszabb termelékenységi mutatóival rendelkezik a gazdasági növekedés kilátásaiban, és a munkaerőpiaci gyengélkedésben további nyomást gyakorol a kormányra. Bár az infláció mérséklődése némi megkönnyebbülést hozott, a hosszú távú kihívások, mint a technológiai innováció hiánya és az alacsony befektetési kedv, továbbra is megoldásra várnak.
Szomszédjával az Egyesült Államokkal való kapcsolatok újabb megpróbáltatásokat hoztak. Donald Trump közelgő elnöki visszatérése nyomán a két ország viszonya feszült. Trump nyíltan bírálta Kanada kereskedelempolitikáját, és egy 25 százalékos importvám bevezetésével is fenyegetett.