A drónkoalíció, amelyhez eddig Nagy-Britannia és Lettország mellett Észtország, Litvánia, Csehország, Lengyelország, Franciaország, Olaszország, Luxemburg, Ausztrália, Új-Zéland, Kanada, Dánia, Németország, Hollandia és Svédország csatlakozott, Ukrajnának szállítandó drónok gyártására hirdetett közös nemzetközi versenypályázat formáját ölti.
A program célja az, hogy Ukrajna gyors ütemben és megfizethető áron több tízezer felderítő- és támadódrónhoz jusson.
A brit védelmi tárca csütörtöki ismertetése szerint a most bejelentett 30 ezer új drón gyártását Nagy-Britannia, Dánia, Hollandia, Lettország és Svédország finanszírozza. A tájékoztatás szerint videó-távirányítással üzemeltetett drónokról van szó, amelyekkel az ukrán fegyveres erők áthatolhatnak az orosz légvédelmen és orosz katonai pozíciókat, akár páncélozott járműveket is támadhatnak.
A minisztérium közölte azt is, hogy a drónkoalíció működésének finanszírozására létrehozott alapba a partnerországok eddig 73 millió fontot fizettek be; ebből az összegből 15 millió fontot a brit kormány adott.
A tárca felidézte, hogy London 2,26 milliárd font kölcsönt is nyújt Ukrajnának a katonai célokra fordított költségvetési kiadások finanszírozására, és ezt a hitelt a szankciók alapján zárolt orosz szuverén vagyoneszközök hozamából törlesztik majd, vagyis Kijevet nem terheli törlesztési kötelezettség e kölcsön után.
Nagy-Britannia eddig 13 milliárd font (több mint 6400 milliárd forint) katonai, gazdasági és humanitárius támogatásra vállalt kötelezettséget Ukrajna számára, és ígéretet tett arra, hogy évente 3 milliárd font értékben támogatja az ukrán fegyveres erőket, amíg erre Ukrajnának szüksége van.
A zárolt orosz vagyoneszközök hozamából folyósított 2,26 milliárd font kölcsönt London a 3 milliárd fontos éves brit katonai támogatáson felül nyújtja Ukrajnának.
Borítókép: Egy Ukrajnában is használatos drón (Fotó: AFP)