Több mint négyezer kiskorú illegális migráns befogadására akarja rávenni a régiókat a spanyol kormány. Fernando Clavijo, a történelmi illegális migrációs krízisben leginkább érintett Kanári-szigetek elnöke Madridban találkozott a központi szocialista kormány illetékeseivel. A megbeszélés célja az volt, hogy közösen keressenek megoldást az egyre égetőbb problémára, hisz 2024-ben közel 47 ezer bevándorlót húztak partra a szigetvilágban, ami rekordnak számít.
A találkozó végén bejelentették, hogy tíz nap határidőt szabtak saját maguknak arra, hogy képviselőik megállapodjanak a kísérő nélküli kiskorú migránsok elosztásáról Spanyolország autonóm közösségeinek vezetőivel. Az intézkedés célja, hogy a szigetekről körülbelül négyezer, a szintén túlzsúfoltsággal küzdő Ceuta autonóm városból pedig négyszáz afrikai gyereket és tinédzsert helyezzenek át máshova tehermentesítés céljából anélkül, hogy módosítanák a bevándorlási törvényt.
Clavijo elégedettségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy végre konkrét határidőket határoztak meg, mivel ez növeli az esélyét egy közös megállapodásnak, ugyanakkor szkeptikus a tárgyalások sikerét illetően. A kiskorúak elosztását ugyanis egyelőre csak Baszkföld támogatja, a többi régióvezető számtalan jogi és egyéb aggályt fogalmazott meg ezzel kapcsolatban, valamint kiemelték azt is, hogy több ezer kiskorú migráns áthelyezése nem oldja meg a krízishelyzetet, sőt inkább táplálja azt. Úgy gondolják, hogy az afrikai országokból csak még többen vágnak bele a kockázatos, migránsmaffiák által szervezett utazásba, ha azt látják, hogy a spanyol kormány bármilyen áron megoldja mind a kiskorúak, mind a felnőtt bevándorlók elhelyezését és ellátását.
A Kanári-szigetek jelenleg 5812 kiskorút gondoz befogadóállomásain, amely sokszorosan meghaladja kapacitásait, ráadásul folyamatosan érkeznek újak. Ha a kormány és a Kanári-szigetek vezetői végül nem jutnak dűlőre a spanyol régiókkal, úgy a Pedro Sánchez vezette baloldali kormánykoalíció a bevándorlási törvény reformját fogja kezdeményezni. A jogszabályokat úgy módosítanák, hogy az autonóm közösségeknek kötelező legyen szolidaritást vállalni a krízisben leginkább érintett térségekkel.
Ángel Víctor Torres területi politikáért felelős miniszter közölte, hogy a kormány már tárgyalásokat folytat a katalán szeparatista Junts párttal és más politikai csoportokkal is annak érdekében, hogy a törvénymódosítás szükség esetén zöld utat kapjon, miután sem a konzervatív Néppárt, sem a Vox igen szavazatával nem számolhatnak, ugyanis mindkét jobboldali párt elhatárolódik a tervezett reformtól.
Borítókép: Óriási migrációs nyomás nehezedik Spanyolországra (Fotó: AFP)