A PSD szóvivője, Lucian Romascanu arra hívta fel a figyelmet, hogy a közigazgatási-területi átszervezés a román politikai osztály nagyon régi ígérete, amelyik az ország megreformálásába illeszkedik.
Azt is elmondta: az átszervezés alapelve nem a települések megszüntetése, hanem az egybeolvasztásuk lesz.
Megszólalt a kérdés kapcsán Ilie Bolojan, a szintén kormányon lévő Nemzeti Liberális Párt ügyvivő elnöke is. Az Agerpres által idézett politikus azt mondta, a decentralizáció révén közelebb kell hozni a döntéseket az állampolgárokhoz.
Az biztos, hogy bármilyen tervezetről is van szó, egyeztetni kell róla a koalícióban
– tette hozzá. A közigazgatási, területi átszervezés évek óta vitatott téma Romániában. Mint arra a Maszol erdélyi portál is emlékeztetett, legutóbb az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) állt elő egy törvénytervezettel a témában, de azt végül Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kérésére tavaly decemberben visszavonták. Az USR tervezetében a jelenlegi fejlesztési régiókat követve vonták volna össze a megyéket, így a jelenlegi 41 megye helyett csupán hét maradt volna.
Az elképzelése szerint nem viselhetett volna városi rangot az a település, amelyben kevesebb, mint 20 ezren élnek.
Korábban George Simion, az ellenzéki, ultranacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség elnöke azért nevezte „etnikai terroristának” az RMDSZ-t, mert ellenszegül a helyi közigazgatás „hatékonyabbá tételét” célzó kezdeményezéseknek, és „egy autonóm régió kialakítására törekszik az ország közepén”.
Kelemen Hunor a román közigazgatás tervezett átszervezéséről 2024 végén úgy fogalmazott, ez jelenti a legnagyobb veszélyt az erdélyi magyarság számára, mert az évtizedekig tart és teljes kiszolgáltatottságot hoz magával.
Kiemelte: a többségében magyarok lakta megyék román lakosságú megyékkel való összeolvasztása miatt megváltoznának az etnikai arányok.
Ez pedig, amellett, hogy elveszítené politikai súlyát az erdélyi magyar közösség jelentős része, kulturális és oktatási intézmények megszűnését is eredményezheti
– fogalmazott az RMDSZ elnöke. A jelenlegi hárompárti kormánykoalíció szűk, tizenkét fős többséggel rendelkezik a parlamentben, így az RMDSZ szavazatai nélkül bukásra van ítélve.
Borítókép: Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke (Fotó: MTI/Kiss Gábor)