A szakértők egyetértenek abban, hogy Afrika gazdasági fejlődése 2025-ben szorosan összefügg a demokratikus intézmények megerősítésével. A kontinensen számos országban a fiatal demokráciákat biztonsági kockázatok és politikai instabilitás fenyegeti.
Mozambikban például a kormányzó Frelimo párt elleni tüntetések várhatóan folytatódnak az októberi elnökválasztás manipulációjával kapcsolatos vádak miatt. A népszerű ellenzéki vezető, Venancio Mondlane támogatói alkotmánybírósági panaszt nyújtottak be, és párbeszédet kértek a Frelimotól.
A szakértők szerint a kormány nem veszi komolyan a tisztességes választási rendszerért folytatott párbeszédet.
Tunéziában és Mauritániában is tapasztalhatók a demokratizálódás jelei, de a választásokat szabálytalanságok jellemezték. Tunéziában a választási bizottság szabálytalanságokra hivatkozva elutasította a három jelölt indulását, ami feszültségeket váltott ki.
Mauritániában a júliusi tüntetések során a biztonsági erők és tüntetők közötti összecsapásokban legalább három ember meghalt, az ellenzék pedig választási csalást emleget. Serwah Prempeh, az Afrikai Kutatási Intézet szakértője hangsúlyozza, hogy a demokratikus normák hiánya és a választási szabálytalanságok továbbra is aggodalomra adnak okot.
A demokratikus intézmények megerősítése, az átlátható választások, a többpárti rendszer és a tisztességes választási rendszer kulcsfontosságú a politikai stabilitás és a gazdasági növekedés szempontjából.
Dél-Afrikában a kormányzó ANC párt többségének elvesztése után koalíció alakult az ellenzéki DA párttal. A nemzeti egységkormánynak eredményeket kell felmutatnia, különösen a 2026-ra tervezett regionális választások előtt. A gazdaság fellendítése és a munkahelyteremtés a koalíció politikai sikerének kulcsa.
A reformoknak köszönhetően a 2025-ös gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzések 1,5 és 2,6 százalék között mozognak. Cyril Ramaphosa elnök a G20 elnökségét is arra kívánja használni, hogy Dél-Afrikát az egész kontinens és a globális dél hangjaként pozicionálja.
Kelet-Afrika a kontinens leggyorsabban növekvő régiója. A globális geopolitikai kockázatok, valamint az Egyesült Államok, Kína és Oroszország nyomása azonban növekvő kihívást jelent az afrikai kormányok számára.
A kontinentális szabadkereskedelmi megállapodás (AGOA) fontos szerepet játszhat a globális fejleményekre való reagálásban.
A fiskális nyomás sok afrikai országban növekszik, a költségvetések szűkösek, a valutaingadozások, a rossz gazdálkodás és a növekvő kamatfizetések pedig tarthatatlan adóssághoz vezetnek. Az intézmények megerősítése és a jó gazdasági kormányzás elengedhetetlen a jövőbeni fejlődéshez. A nyugat-afrikai és regionális válságok, a puccsok és a terrorizmus is akadályozzák a fejlődést.
Borítókép: Hszi Csi-ping kínai elnök és külföldi vezetők érkeznek a Kína-Afrika Együttműködési Fórum (FOCAC) 2024-es csúcstalálkozójának megnyitó ünnepségére (Fotó: AFP)