Donald Trump visszahívná a G7-csoportba Oroszországot

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön kijelentette, hogy szeretné, ha Oroszországot ismét meghívnák a G7-országok közé. Az Egyesült Államok elnöke erről akkor beszélt, amikor az új vámrendszer kapcsán tartott sajtótájékoztatót.

2025. 02. 13. 21:38
Donald Trump az Egyesült Államok elnöke. (Fotó: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A G7 országai Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok. Ezek a gazdaságok uralják a globális kereskedelmet, Oroszország pedig 2014-ig a „G8” tagja volt, de az Ukrajnához tartozó Krím elcsatolására válaszul kizárták a csoportból. 2020 júniusában Trump már egyszer vissza akarta hívni a G7-csoportba Oroszországot. 

Donald Trump
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke. (Fotó: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP)

Akkor a „józan ész diktálta” döntésnek nevezte, hogy megkéri Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy csatlakozzon újra a G7-csoportba, azzal érvelve, hogy a problémák kezelése sokkal könnyebb lenne, ha Moszkva is ott ülne az asztalnál. Most megismételte ezt a felvetést.

Szeretném, ha visszatérnének. Szerintem hiba volt kizárni őket. Nem az a kérdés, hogy kedvelem-e Oroszországot vagy sem, de a G8-csoportról beszélünk

– mondta Trump a Fehér Házban, amikor bejelentette az új amerikai vámokat.


Új alapokra helyezi a vámrendszert Donald Trump

„A kereskedelemmel kapcsolatban úgy döntöttem, hogy a méltányosság érdekében reciprok vámot fogok felszámítani, ami azt jelenti, hogy bármennyit is számítanak fel az országok az Amerikai Egyesült Államoknak, annyit számítunk fel nekik mi is- se többet, se kevesebbet!” – írta közösségi oldalán közzétett bejegyzésében Trump.

Nem fogadjuk el, hogy árut, terméket vagy bármi más nevű dolgot küldjünk egy másik országon keresztül azzal a céllal, hogy tisztességtelenül megkárosítsuk Amerikát.

Ezenkívül rendelkezni fogunk az országok által az Egyesült Államok gazdasági előnyeinek kihasználása érdekében nyújtott támogatásokról. 

Hasonlóképpen, rendelkezni fogunk a nem monetáris vámok és kereskedelmi korlátok tekintetében is, amelyeket egyes országok azért vetnek ki, hogy a mi termékeinket távol tartsák a területüktől, vagy nem is engedik az amerikai vállalkozásokat működni. 

Képesek vagyunk pontosan meghatározni ezeknek a nem monetáris kereskedelmi akadályoknak a költségeit. Ez mindenki számára igazságos, egyetlen más ország sem panaszkodhat, és bizonyos esetekben, ha egy ország úgy érzi, hogy az Egyesült Államok túl magas vámot kapna, csak annyit kell tennie, hogy csökkenti vagy megszünteti a velünk szemben alkalmazott vámot. 

Nincsenek vámok, ha valaki az Egyesült Államokban gyártja vagy építi termékét.

Az Egyesült Államokat sok éven keresztül igazságtalanul kezelték más országok, barátok és ellenségek egyaránt. Ez a rendszer azonnal visszahozza a méltányosságot és a jólétet a korábban bonyolult és tisztességtelen kereskedelmi rendszerbe. 

Amerika az évek során sok országnak segített, nagy anyagi áldozatok árán.

Itt az ideje, hogy ezek az országok emlékezzenek erre, és tisztességesen bánjanak velünk, egyenlő feltételeket biztosítva az amerikai munkavállalóknak. Utasítottam külügyminiszteremet, kereskedelmi miniszteremet, pénzügyminiszteremet és az Egyesült Államok kereskedelmi képviselőjét, hogy tegyenek meg minden szükséges lépést annak érdekében, hogy kereskedelmi rendszerünk reciprocitást kapjon!”

Borítókép: Donald Trump az Egyesült Államok elnöke.  (Fotó: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.