Svédországban akkora a baj, hogy az Európai Parlament plenáris ülésén is napirendre kerül a migrációval összefüggő erőszakhullám. A strasbourgi tanácskozás egyik legvitatottabb témája a skandináv országban tapasztalható közbiztonsági válság lesz, amelyet egyre többen a tömeges bevándorlással hoznak összefüggésbe.
Svédországban az elmúlt években drasztikusan nőtt az erőszakos támadások száma. Az ország, amely egykor a stabilitás és a biztonság szimbóluma volt, mára a lövöldözések és robbantások egyik európai gócpontjává vált.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, több mint egy hete tizenegy embert lelőttek egy közép-svédországi iskolában. A lövöldözés a Stockholmtól mintegy kétszáz kilométerre nyugatra fekvő Örebróban történt. Ebbe az intézménybe olyan emberek járnak, akik nem fejezték be az általános vagy középiskolát.
De nem ez volt az egyetlen sokkoló eset: az elmúlt évben több ártatlan ember halt meg, köztük járókelők, fiatalok, sőt még iskolás gyerekek is. A svéd hatóságok már nem tudják teljes mértékben ellenőrzés alatt tartani a helyzetet, miközben a politikai vezetés eddig igyekezett elkerülni a migráció és a bűnözés közötti összefüggések nyílt elismerését.
Most azonban a nyomás olyan mértékűvé vált, hogy még az Európai Parlamentben sem kerülhető meg a téma. A hétfői plenáris ülésen az EP-képviselők arról vitáznak, hogyan lehetne kezelni az egyre súlyosbodó problémát.
Egyre több politikus sürgeti, hogy az Európai Unió lépjen fel határozottabban a bevándorlással járó biztonsági kockázatok ellen, míg mások továbbra is próbálják árnyalni a helyzetet, és szociális problémaként kezelni a svédországi válságot.
Borítókép: Az Európai Parlament épülete Strasbourgban (Fotó: AFP)