A mianmari junta a földrengés idején is a lakosságot támadja

Mianmarban már 68 halálos áldozata van a hadsereg azon műveleteinek, amelyeket a márciusi, több ezer halottal járó földrengés után, a katasztrófa miatt kihirdetett tűzszünet ellenére indított, közölte szombaton a délkelet-ázsiai ország emigrációban működő árnyékkormánya.

Forrás: MTI2025. 04. 05. 14:49
Összedőlt épület Mianmarban 2025. április 5-én Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magát nemzeti egységkormánynak nevező, a 2021-es puccs után megalakult árnyékkormány úgy tudja, a fegyveres erők tüzérségi és légitámadásokat is végrehajtottak a március 28-i, több mint 3300 halálos áldozattal járó földrengés után, jóllehet a junta szerdán a harcok ideiglenes felfüggesztését jelentette be. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) pénteken szintén azt vetette a junta szemére, hogy a tűzszünet ellenére sem hagyott fel a katonai kormányzat ellen harcoló csoportokat célzó műveleteivel. A március 28-i, 7,7-es erősségű földrengés az utóbbi száz év legerősebb földmozgása volt Mianmarban. 

A földrengés után a junta továbbra is támadta a lakosságot
A földrengés után a junta továbbra is támadta a lakosságot
Fotó: AFP

A földrengés ellenére tovább támad a junta

A katasztrófában kórházak dőltek össze, települések semmisültek meg, és rengetegen maradtak víz és élelem nélkül. Mianmarban a 2021-es puccs nyomán több fegyveres felkelés indult a junta ellen, az egyre szervezettebb, a különböző etnikai kisebbségekből verbuválódott fegyveres csoportok pedig azóta több területet ellenőrzésük alá vontak, például a földrengés sújtotta Szagaing régió nagy részét is. 

A BBC riportja szerint a mianmari földrengést követően a katonai junta akadályozta a humanitárius segélyek eljuttatását a legsúlyosabban érintett területekre, holott hivatalosan nemzetközi segítséget kért. 

Az utak lezárása, az ellenőrző pontok és a szigorú engedélyeztetési folyamatok miatt sok segélyakció késlekedett, és a túléléshez kulcsfontosságú első 72 óra kárba veszett.

Emellett katonai támadások is érték a segélykonvojokat, például a kínai Vöröskereszt járműveit. Jogvédők szerint a rezsim politikai fegyverként használja a segélyeket, csak a saját fennhatósága alatt álló területekre engedi be azokat, miközben az ellenzéki zónák lakóit szándékosan fosztja meg tőlük. A junta múltbeli magatartása és az ENSZ emberi jogi irodájának értékelése alapján a jelenlegi földrengés utáni helyzet is azt mutatja, hogy az állami vezetés továbbra is akadályozza a tényleges segélyezést, és a nemzetközi felhívás inkább politikai eszköz, semmint valódi nyitás.

Borítókép: Összedőlt épület Mianmarban 2025. április 5-én (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.