Donald Trump amerikai elnök beiktatásával száznyolcvan fokos fordulat következett be az amerikai terrorizmusellenes politikában a Biden-érához képest – emelte ki a Breitbart amerikai hírportálnak adott interjúban Gorka Sebestyén, Trump biztonságpolitikai tanácsadója.

Mint elmondta, Joe Biden volt amerikai elnök regnálása alatt gyakorlatilag csupán figyelték a terroristákat, de nem tettek semmit a kiiktatásukra. Ez gyökeresen megváltozott Donald Trump beiktatása után, aki már elnöksége első napjaiban gyors és hatékony lépéseket tett a terrorgócok felszámolására.
Trump számára a kérdés már az első ciklusában is kiemelt jelentőségű volt – emlékeztetett Gorka. Mindenki azt mondta, lehetetlen, de öt hónap alatt gyakorlatilag sikerült megsemmisíteni az Iszlám Államot – hívta fel a figyelmet. Azonban Biden elnöksége alatt a terrorszervezet újjá tudta szervezni önmagát, így a helyzet most egyáltalán nem jó.
Trump lépéseinek gyorsaságára is egy, az Iszlám Állammal kapcsolatos példát hozott. Elnöksége második hetében tájékoztatták arról, hogy a terrorszervezet egyik kulcsfontosságú finanszírozója, toborzója és kiképzője egy szomáliai barlangrendszerben rejtőzik. Míg Biden ideje alatt csak figyelték a terroristát, Trump azonnal jóváhagyta az akciót, és harminc órával később az Iszlám Állam bázisát megsemmisítették.
Ez mutatja, hogy Trump elnök milyen gyorsan és határozottan lép, amikor amerikaiak életét fenyegetik
– mondta Gorka.
A még március közepén készült, de csak most közzétett interjú során Gorka négy fő területet emelt ki, ahol Trump már elnöksége első napjaiban határozott lépéseket tett, ezek közül az egyik a fenti szomáliai eset.
Trump még az elnökválasztási kampány során többször megemlékezett arról a kabuli merényletről, amely a Biden-féle 2021-es csúfos afganisztáni kivonulás alatt történt, és tizenhárom amerikai katona életét követelte. Most sikerült elfogni és az Egyesült Államokba vinni ennek a merényletnek a kitervelőjét.
Emellett egy iraki iszlamista vezető ellen is csapást mértek az amerikaiak, de talán a legfontosabb akció a jemeni húszik elleni fellépés volt. Gorka szerint a terrorszervezet mintegy száznegyven hajó elleni támadásért felelt, a hajózás és a tengeri kereskedelem szabadságát veszélyeztette, de a Biden-kormányzat idején nem sokat tettek ellenük, Trump viszont elrendelte a légicsapásokat.
Az „Amerika az első” elv nem jelent elszigetelődést
Donald Trumpot sokszor vádolják azzal, hogy izolacionista, vagyis elszigetelődési politikát folytat, de Gorka szerint ez nem igaz. Szerinte az, hogy Amerika az első, nem jelent egyet azzal, hogy az Egyesült Államok egyedül akar cselekedni. Vannak terrorellenes partnereik, amelyek közül az Egyesült Arab Emirátusok és Jordánia szerepét emelte ki.
Röviden beszélt a NATO-val kapcsolatos politikáról is, szerinte Donald Trump azt várja el, hogy ha valaki partnernek vagy szövetségesnek nevezi magát, viselkedjen is úgy.
Épp mindenki közös érdekében igyekszik rászorítani a NATO-tagállamokat arra, hogy emeljék meg a védelmi kiadásaikat
– húzta alá.
A terrorizmus újabb formában jelenik meg
Gorka figyelmeztetett, hogy a terrorizmus újabb formákban jelentkezik, különösen Afrikában, ahol számos terület nem áll az államok hatékony ellenőrzése alatt. Ezeket a területeket az Iszlám Állam és az al-Kaida is kihasználja.
Emellett kiemelte, hogy Irán továbbra is aktívan támogatja a proxy csoportokat, mint például a Hezbollah Libanonban és a húszi lázadókat Jemenben.
A biztonságpolitikai tanácsadó szerint a libanoni Hezbollah a „koronaékszer”, azonban Izrael tavaly szeptemberi csipogóművelete komoly pusztítást végzett a köreiben.
Nem szálltak ki a játékból, de a képességeik mélyen meggyengültek
– mutatott rá.
Bármilyen célpont ellen harcolunk, a két fő cél közül az egyik az, hogy kiiktassuk azokat a fizikai képességeket, amellyel csapást tud mérni, a másik pedig a harci akarat megtörése, Izrael pedig pontosan ezt tette
– fogalmazott Gorka Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök politikájáról.
Szíriával kapcsolatban elmondta, hogy a szekuláris alavita Bassár el-Aszad diktatúrájának megdöntése után egy olyan vezető került hatalomra, aki az an-Nuszra Front terrorszervezet egyik alapítója volt. Az országban, amely egyáltalán nem tisztán szunnita muszlim, bevezették a saría jogrendszert, így egyelőre nem lehet tudni, hogy mi fog történni.
Ha valaki azt mondja, hogy ismeri Szíria jövőjét, az hazudik
– értékelte a helyzetet Gorka Sebestyén.
Borítókép: Gorka Sebestyén, Donald Trump amerikai elnök biztonságpolitikai tanácsadója (Fotó: AFP)