Bakondi György a belügyminiszterek tanácsülésével kapcsolatban elmondta: most járt le egy határidő, a tagállamoknak a tavaly elfogadott migrációs paktum vállalásait kellett megküldeniük az Európai Unió központjának, és a 27 tagállamból mindössze kilencen tettek eleget annak, a többiek nem.
Mi sem, mert nem tartjuk indokoltnak és szükségesnek
– mondta, hozzátéve, „ez egy világos beszéd” az európai migrációs helyzetet vizsgálva.
A főtanácsadó jelezte, a nemzetállamok a paktum teljesítése helyett megállapodásokat kötnek a „nagyobb, útba indító országokkal”, hogy visszafogadják a tőlük érkezőket, vagy a külső határaikon túlra szállítják a migránsokat. Nagyon komoly intézkedéseket tesznek az egyes kormányok, függetlenül attól, hogy baloldali vagy konzervatív kormányokról van szó, mert egyaránt érzékelik a lakosság biztonság iránti igényét.
Bakondi György szerint az elmúlt tíz év illegális bevándorlása Európa-szerte elérte a lakosság tűrőképességét, és azok a baloldali, liberális pártok, amelyek kormányon vannak, érzékelik a konzervatív erők előretörését a különféle helyi, tartományi vagy országos választásokon, és igyekeznek olyan intézkedéseket tenni, amelyekkel megnyugtatják a lakosságot ebben a vonatkozásban.
Dánia soros elnökségével kapcsolatban megjegyezte: pozitívum, hogy Koppenhága évek óta – látva a svéd példát és az ottani nagyon súlyos következményekkel járó eseményeket – jelentős szigorításokat végez, nemzetállami szinten élharcos az illegális migrációval összefüggő kitoloncolások, ellátások, befogadások, családegyesítések szigorításában, és jelen elnökségi programjában is ez szerepel.
Bakondi György új és szintén pozitív jelenségnek nevezte, hogy például Afrikából, elsősorban Líbiából több ezres csoportok érkeznek a görög szigetekre, mert Olaszország szigorított a határőrizetén, és a görög parlament elfogadott egy törvényt, miszerint az Afrikából érkezők menekültkérelmének elbírálását felfüggeszti, a migránsokat zárt táborokban tartja. Ha ezt nem tenné, akkor a balkáni útvonalon, amely hazánkat is érinti, olyan tömeges migrációs nyomás jelenne meg, amely elérheti, vagy meg is haladhatja a 2015-ben tapasztaltat – mondta a főtanácsadó.
Borítókép: Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója (Fotó: MTI/Soós Lajos)